Uczniowie z II LO we Francji
W dniach 25 – 30 listopada odbyła się wycieczka do Strasburga, w której brali udział uczniowie klasy III a z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wraz z opiekunami: Konradem Pcianem i Anną Przybysławską. Wyjazd do Francji był nagrodą dla klasy, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie EUROSCOLA. Uczniowie z II LO reprezentowali nasz kraj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, która była głównym celem wycieczki.
Uczestnicy jeszcze w Polsce zostali podzieleni na grupy i zbierali informacje na aktualne tematy, takie jak: środowisko naturalne, prawa człowieka, dziedzictwo kulturowe, przyszłość Europy, migracja oraz zatrudnienie ludzi młodych. Miało to na celu przygotować ich do dyskusji z przedstawicielami innych państw członkowskich UE oraz zachęcić do aktywnego udziału w posiedzeniu „komisji parlamentarnych”, a później do obrad „posiedzenia plenarnego”, w którym uczestniczyło ponad 500 uczniów różnych narodowości.
Chociaż to wizyta w Parlamencie UE była głównym punktem wyjazdu, grzechem byłoby nie skorzystać z wielu atrakcji, które Strasburg ma do zaoferowania. Uczniowie II LO zwiedzili również siedzibę Rady Europy oraz próbowali zinterpretować dzieła znajdujące się w Muzeum Modernizmu i Sztuki Nowoczesnej. Spacer wąskimi uliczkami wzdłuż kanałów miasta oraz przepiękna architektura urokliwej dzielnicy La Petite France w pełni oczarowały młodzież. Dech w piersiach zapierała królująca nad budynkami Katedra Najświętszej Marii Panny ze swoim misternie zdobionym gmachem oraz mieniącymi się feerią barw witrażami. Klejnotem w fasadzie katedry była olbrzymia rozeta, którą w pełnej krasie można było podziwiać z głównej nawy. Jednak chyba najbardziej wszystkich zachwyciło samo miasto, ubrane w świerkowe i brzozowe gałązki, setki misiów, piernikowych ludzików oraz kolorowe lampki. Strasburg zamienił się w rozświetloną stolicę świąt Bożego Narodzenia. Na Placu Kleeberga stanęła ogromna choinka, a wszędzie dookoła można było znaleźć stragany ze słodkościami i ozdobami świątecznymi. Miasto oddziaływało na wszystkie zmysły, przygrywali uliczni grajkowie, a w powietrzu unosił się zapach korzennych przypraw. To właśnie w Strasburgu znajduje się najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy, a nasi uczniowie mogli w pełni poczuć jego magię.
Strasburg to bez wątpienia stolica Europy, kultura francuska przeplata się tam z niemiecką, a bogata historia spotyka wielkie aspiracje na przyszłość. To tętniące życiem miasto jeszcze długo pozostanie w pamięci uczniów, a doświadczenie wyniesione z Parlamentu Europejskiego doda motywacji w kreowaniu wspólnej przyszłości Europy.
II LO