Uczniowie z II LO zwycięzcami w wojewódzkim etapie Olimpiady Gier Planszowych IPN

17 listopada cztery drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja  w Lubartowie wzięły udział w regionalnych eliminacjach do I Olimpiady Gier Planszowych organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ten ogólnopolski turniej skierowany jest do uczniów, studentów oraz dorosłych, którzy są miłośnikami gier planszowych i chcą się zmierzyć z innymi pasjonatami tej dyscypliny.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w każdej z kategorii, czyli w konkretnej grze wydanej przez IPN, jest  kilkudniowy wyjazd do Warszawy na finał Olimpiady, który odbędzie się w kwietniu 2023 r. na Stadionie Narodowym.

Podczas regionalnego etapu zawodów, które odbyły się w lubelskim oddziale IPN-u, do wieczornych godzin rozgrywane były turnieje w sześciu kategoriach gier IPN.

Zawodnicy musieli wykazać się strategicznym i logicznym myśleniem oraz wiedzą z danego tematu, ponieważ zadania zawierały test wiedzy historycznej. Już od  początku rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje i niespodziewane zwroty akcji. Do ostatniej rundy nie było wiadomo, kto zdobędzie bilet do Warszawy i będzie reprezentował lubelski odział IPN-u podczas finału Olimpiady. W miarę upływu czasu dowiadywaliśmy się o zwycięzcach w poszczególnych kategoriach.

Najdłużej rozgrywki trwały w grze „Niepodległa„, w której naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. W tej kategorii  I miejsce zajęli uczniowie klasy IV G:  Jakub Ścierzyński, Jakub Guz, Bartłomiej Lemieszek i Bartosz Mierzwiński, którym przypadł zaszczyt reprezentowania naszej szkoły, a jednocześnie województwa lubelskiego w  ogólnopolskim finale Olimpiady Gier Planszowych.

II miejsce  w turnieju również wywalczyli uczniowie z II LO –  drużyna z klasy III B w składzie: Małgorzata Błonka, Bartłomiej Krupa, Maja Gałązka i Natalia Pożarowszczyk. Równoległe miejsca III zajęli: Antoni Obodziński z klasy I A w grze „ORP Orzeł” oraz Bartłomiej Obodziński  z klasy III A w grze  „Bitwa Warszawska”.

Udział w turnieju był dla młodzieży nowym doświadczeniem, okazją do atrakcyjnego poznawania historii, uczył współpracy i wspólnego podejmowania decyzji. Dodatkowo dumą jest dla nas fakt, że zwycięska drużyna z II LO będzie reprezentować województwo lubelskie w finale I Ogólnopolskiej Olimpiady Gier Planszowych w Warszawie.
Opiekunkami uczniów są panie Barbara Kukier i Małgorzata Chudzik. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w kwietniu podczas finału olimpiady.

                                                                                   Natalia  Pożarowszczyk, klasa III B