Umowa na budowę obiektu sportowego przy ul. Szkolnej podpisana

Po trzydziestu latach lubartowscy tenisiści, taekwondziści i kolarze doczekają się obiektu sportowego z prawdziwego zdarzenia. Powstanie on przy ul. Szkolnej w Lubartowie. Na ten cel Miasto pozyskało 8 mln zł. dotacji w ramach Polskiego Ładu. W Urzędzie Miasta podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.  

Umowę podpisali Burmistrz Miasta Lubartów Krzysztof Paśnik oraz przedstawiciel wykonawcy Wiesław Nowak z firmy Budimak Sp. z o.o.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele klubu MKS Lewart AGS Lubartów: Prezes Jerzy Jedut z sekcji taekwondo, trener Jakub Sagan z sekcji tenisa stołowego oraz Janusza Pożak reprezentujący sekcję kolarską. Podpisanie umowy odbyło się w obecności  Michała Mączki z  Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak zgodnie zauważyli przedstawiciele świata sportu, mimo upływających lat i kolejnych kadencji samorządu lubartowscy sportowcy z kilku sekcji musieli trenować w fatalnych warunkach, w baraku przy ul. Krzywe Koło.

Pomimo tego sekcja taekwondo wytrenowała wielu mistrzów Polski, Europy i świata. Sukcesy odnosi też grupa tenisa stołowego, której wychowankowie w 2020 roku awansowali do I Ligi. W klubie, dla którego przewidziana jest inwestycja trenują też młodzi kolarze, którzy w 2021 roku trzykrotnie stawali na podium Pucharu Polski, w tym raz na pierwszym miejscu. Klub jest organizatorem i współorganizatorem wielu sportowych imprez o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.

– W ramach inwestycji, na działce miejskiej przy ul. Szkolnej zaprojektowany i wybudowany zostanie budynek z salą sportową i zapleczem – poinformował Krzysztof Paśnik. – Samorząd robił wszystko, by zawodnicy taekwondo, tenisa stołowego i sekcji kolarskiej mieli godziwe warunki do trenowania i to udało się w końcu sfinalizować – dodał.

W ramach inwestycji powstanie sala sportowa z możliwością podziału na dwie niezależne sekcje przy użyciu wbudowanej ściany mobilnej. Sala ma mieć powierzchnię użytkową co najmniej  360 mkw. We wnętrzu zostaną zamontowane urządzenia do ćwiczeń. W jednym czasie z sali będzie mogło korzystać od 70 do 100 osób. W ramach projektu powstanie też zaplecze socjalno-szatniowe i magazynowe wraz z komunikacją, składające się m.in. z pokoi trenerów, magazynków, zespołów szatniowych i sanitariatów. Część sportowa na parterze budynku, wyposażona w łazienkę i sanitariaty o powierzchni ok. 120 mkw będzie przeznaczona na potrzeby sekcji kolarskiej. Powstanie też część usługowa na parterze budynku.

To pierwszy etap miejskiej inwestycji pod nazwą „Budowa budynku mieszkalnego z salą sportową i sklepem socjalnym” Przewidywana wartość całego projektu to blisko 8,9 mln. zł. Wsparcie jakie udało się pozyskać Miastu w ramach Polskiego Ładu wynosi  8 mln zł. Jak zapewnił wykonawca inwestycja ma być gotowa za 36 miesięcy.

Z przedsięwzięcia cieszy się prezes Jerzy Jedut z sekcji taekwondo.

-Dziękuję burmistrzowi, że dotrzymuje słowa. Już wcześniej próbowałem uzyskać pomoc władz samorządowych, ale nie udało się, trudno było przebić się przez ścianę. Teraz jak dochodzi do podpisania umowy jesteśmy niemal zdumieni, nie możemy uwierzyć, że w końcu to się stało – mówił podczas spotkania.

– To miejsce, gdzie teraz trenujemy to miejsce „kultowe”, jednak bardzo ograniczające rozwój. Nowy obiekt da możliwość dla wszystkich sekcji trenowania równolegle w tych samych godzinach. Pozwoli nam zrobić krok do przodu – podkreślił trener Jakub Sagan z sekcji tenisa stołowego.