VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin w czerwcu w Lubartowie

Lubartów i cały powiat lubartowski znalazł się w gronie miejsc, gdzie zorganizowany zostanie trzydniowy zlot dla rodzin wielodzietnych.

Porozumienie o współpracy przy organizacji VII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin zostało podpisane 21 lutego przez starostę Ewę Zybałę, burmistrza Krzysztofa Paśnika oraz Joannę Krupską, prezesa Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, który jest głównym inicjatorem imprezy.

Do tej pory miało miejsce sześć zjazdów w różnych częściach Polski, miedzy innymi w Grodzisku Mazowieckim, Lublinie czy Szczecinie. Przez trzy dni Lubartów oraz powiat lubartowski będzie gościł około 200 rodzin wielodzietnych. Obecnie trwają przygotowania do tego wydarzenia. Zjazd zaplanowano w dniach 14- 16 czerwca 2019 roku. Najwięcej będzie się działo w sobotę 15 czerwca. „Dumny z rodziny” to prawdopodobnie hasło przewodnie tej imprezy.

Znakiem rozpoznawczym zlotu będzie 5 – osobowa rodzina Joanny i Dawida Warchulińskich, przedstawicieli Koła Dużych Rodzin z Lubartowa. Ich wizerunek będzie widniał na materiałach informacyjnych i promocyjnych.

Do uczestnictwa w zlocie zaprosiła podczas spotkania w Starostwie Ewa Zybała, starosta lubartowski – Szeroko otwieramy nasze drzwi i serca na przyjazd rodzin z całej z Polski. Zachęcam rodziny z powiatu lubartowskiego, aby znalazły swoje miejsce podczas tej uroczystości.

Burmistrz Krzysztof Paśnik podkreślił, że wydarzenie to jest ogromną promocja naszego regionu i miasta. – Cieszę się, że i nasi mieszkańcy będą mogli w nim uczestniczyć – mówił.

Działalność Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” przybliżyła Joanna Krupska, prezes i współzałożycielka związku, prywatnie mama siódemki dzieci.- Związek powstał 11 lat temu, w czasach kiedy tej polityki rodzinnej nie było. Chcieliśmy stworzyć społeczne ciało, które pokaże, że wielodzietność to nie margines i patologia, lecz wybór.

Jakie atrakcje pojawią się podczas imprezy w Lubartowie? – Dzieci i dorośli będą mieli okazję się poznać, będziemy trochę się bawić, edukować, doświadczać muzyki, kultury, podziwiać Lubartów czy dyskutować o problemach społeczno – ekonomicznych. W tym roku szczególnie będzie nas interesował problem wychowywania dziecka do lat 3 – mówiła Joanna Krupska. – Chcemy Lubartów zarażać ideą dużych rodzin – dodała.

Katarzyna Wójcik