W gminach powstają domy kultury

Wiejski Dom Kultury w Baranówce foto: SN

Urząd Gminy Kamionka ogłosił przetarg na remont połączony z modernizacją świetlicy wiejskiej z przeznaczeniem na Wiejski Dom Kultury. Powstanie on w Starościnie. Podobny obiekt będzie miała Gmina Ostrówek. Trwa właśnie remont budynku wielofunkcyjnego w Tarkawicy. Gmina Niedźwiada także będzie miała nowe miejsce spotkań mieszkańców.
Co zaoferuje mieszkańcom WDK w Starościnie?
– Będzie to centrum kultury, integracji, miejsce spotkań młodzieży, dorosłych i seniorów – mówi wójt Gminy Kamionka Stanisław Jedut. – Chcemy wspólnie organizować wydarzenia dla mieszkańców gminy. Mamy też zamiar stworzenia w domu kultury koła gospodyń wiejskich.
Aby mógł powstać dom kultury, obiekt zostanie poddany kompleksowym pracom remontowym. Obejmą one wymianę okien drewnianych i drzwi zewnętrznych, rozbiórkę oraz wykonanie nowej więźby dachowej, jak również pokrycie dachu blachodachówką. Ponadto zostaną docieplone ściany i będzie remont elewacji. A wewnątrz budynku położone zostaną posadzki z płytek ceramicznych, wykonany ma też być sufit podwieszany. Ściany zostaną pomalowane. – Termin wykonania jest przewidziany do końca maja 2013 roku – informuje wójt Jedut. – Być może prace zakończą się wcześniej.

W Tarkawicy, w Gminie Ostrówek,
trwa właśnie remont budynku wielofunkcyjnego. Zmodernizowany obiekt będzie pełnił funkcję Wiejskiego Domu Kultury. – W budynku powstanie świetlica, biblioteka, jak również remiza OSP – mówi wójt Gminy Ostrówek Krzysztof Karczmarz.
Prace polegają na wymianie pokrycia dachowego, stolarki okiennej, ociepleniu budynku i remoncie elewacji, remoncie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, malowaniu balustrad. Wewnątrz kompleksowy remont: od ułożenia podłóg, tynków mozaikowych na ścianie, poprzez wymianę parapetów, drzwi, malowanie wewnątrz budynku. Dodatkowo będzie zakupione wyposażenie: stoły, krzesła, tv i kino domowe. Zakończenie prac przewidziane jest na 30 kwietnia 2013 roku.

Gmina Niedźwiada
ma już jedno miejsce spotkań kulturalnych. Zakończyły się prace remontowe połączone z modernizacją budynku świetlicy w miejscowości Brzeźnica Leśna. Remontowi poddano pomieszczenia gospodarczo – sanitarne, wymieniono drzwi zewnętrzne oraz odnowiono schody zewnętrzne. Zakupione zostały też meble kuchenne, stoły i krzesła. Tymczasem trwa remont połączony z modernizacją świetlicy wiejskiej, w miejscowości Tarło. Prace polegają na remoncie stropodachu oraz kominów. Wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa. Obiekt będzie docieplony, a wokół niego zostanie wykonana opaska z kostki. Ponadto roboty obejmują malowanie balustrady, remont wewnątrz budynku i wymianę instalacji elektrycznych. Termin wykonania – do 20 grudnia br.
Już od roku funkcjonuje Wiejski Dom Kultury w Gminie Lubartów, w miejscowości Baranówka. O jego budowie i otwarciu pisaliśmy na naszych łamach. Jest to obiekt o powierzchni 206 mkw., dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieści się w nim siedziba filii biblioteki gminnej. Ale jest to również miejsce spotkań i zebrań mieszkańców. Odbywały się tam także pokazy kulinarne. Obok budynku znajduje się teren rekreacyjny – boisko do siatkówki i plac zabaw dla dzieci.
Sylwia Nowokuńska