W II LO pamiętali o 17 września
17 września 1939 r. walczącą z niemiecką agresją Polskę zaatakowała od wschodu Armia Czerwona. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru.
W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczcili pamięć bohaterów kampanii wrześniowej, zapalając znicze i składając kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapitana Wacława Lakę zamordowanego w Katyniu.
Postać Wacława Lalki jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku II LO przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku, a o jego poświęceniu przypomina nam Dąb Pamięci zasadzony dla uczczenia „katyńskiego Bohatera”.
W rocznicę napaści ZSRR na Polskę uczniowie II LO wysłuchali prelekcji nauczycielki historii Barbary Kukier, która przypomniała postać Wacława Lalki, a także najważniejsze fakty związane z radziecką agresją na nasz kraj. 17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wkroczyła na teren II Rzeczypospolitej, realizując ustalenia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły III Rzesza i ZSRR. W ten sposób Polska stała się ofiarą dwóch zbrodniczych totalitaryzmów. Mimo ogromnego bohaterstwa i poświęcenia Polaków wynik kampanii wrześniowej, prowadzonej w osamotnieniu, był do przewidzenia. W historii narodu polskiego rozpoczął się najtragiczniejszy rozdział. Nastąpiły aresztowania setek tysięcy Polaków, masowe wywózki na Syberię, eksterminacja elit czy zmuszanie obywateli II Rzeczypospolitej do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Wojsko polskie w walkach z Armią Czerwoną poniosło duże straty, a do niewoli radzieckiej dostało się ok. 250 tys. polskich żołnierzy i oficerów. 5 marca 1940 r., na wniosek szefa NKWD Ławrentija Berii, Stalin podjął decyzję o zamordowaniu ponad 22 tys. oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Ich ciała zakopano w masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Kalininie czy podkijowskiej Bykowni.
II LO