W Kawiarni Poetów

„A życia ile się trzeba uczyć?

Życie to tak samo fach jak każdy inny.

A kto wie, czy nie najtrudniejszy z wszystkich fachów.” 

Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu”

Wieczorem 27 lutego Kawiarnia Poetów II LO w Lubartowie ponownie gościła wielbicieli literatury i teatru. Ideą spektaklu „Lekcja” stała się metafora życia jako szkoły, w której każdy z nas musi się uczyć, w której niemal co dzień mamy trudne „klasówki”, ale nigdy nie możemy zgłosić nieprzygotowania. Nie zawsze odrabiamy pracę domową i rzadko możemy się poprawiać, ale życie płynie i wciąż nas sprawdza. Na szczęście „czas nas uczy pogody” i zdarza się, że chcielibyśmy zostać „na drugie życie/ jak na drugi rok w tej samej klasie”. Pamiętajmy jednak, że „nie będziemy repetować/ żadnej zimy ani lata”, wszystko, co mamy do zrobienia, musimy zrobić tu i teraz, tak jak potrafimy. A żeby   żyć jak najpełniej, wciąż trzeba się uczyć…

Przestawienie składało się z trzech części: Prologu z „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego (Bartosz Guz, Kacper Wadowski i Wiktor Opolski), wierszy recytowanych przez uczniów naszej szkoły (Lilianna Szlachta: Kazimierz Wierzyński, „Lekcja konwersacji”

Zofia Jedlińska: Julian Przyboś, „Lipiec”

Monika Mitura: Jan Twardowski, „Do moich uczniów”

Juliusz Baran: Stanisław Barańczak, „Hamlet”, „Makbet”, „Romeo i Julia”

Hanna Mysiakowska: Andrzej Bursa, „Pedagogika”          

Nikola Wróbel, Alicja Łuszczyńska, Martyna Golak, Amelia Majcher i Oliwia Iżko: Andrzej Bursa, „Funkcja poezji”

Martyna Golak: Maria Pawlikowska – Jasnorzewska, „Gołębia lekcja”

Martyna Różyk: Julian Tuwim, „Nauka”

Amelia Kowalska: Jerzy Liebert, „Uczę się ciebie człowieku”

Martyna Błaszczak: Zbigniew Herbert, „Pan od przyrody”

Amelia Kowalska: Jerzy Liebert, „Dzieciństwo”

Joanna Skrzypiec: Anna Świrszczyńska, „Strzelać w oczy człowieka” oraz piosenek (Aleksandra Kozak, Paulina Mazurek: „Okularnicy”, Piotr Bagun: „Czas nas uczy pogody”).

Na koniec zaprezentowaliśmy fragment powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza (Aleksandra Zmysłowska, Wiktoria Kowalczyk, Martyna Różyk, Bartosz Guz, Wiktor Opolski, Kacper Wadowski). Całość poprowadzili konferansjerzy Julia Stawinoga i Andrzej Fiutka. Scenariuszem, reżyserią i koordynacją całości zajęła się nauczyciel Agnieszka Wasil.

Tekst: II LO

Foto: Piotr Opolski