W Kozłówce będzie się działo…

Dużo wiedzy w główce, po lekcji w Kozłówce”

W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce sezon jeszcze się nie kończy. Dla gości przygotowano cykl kilkunastu jesiennych warsztatów – będzie można zaprojektować własny ogród w dawnym stylu czy wcielić się w rolę XIX-wiecznego projektanta mody. Turyści dowiedzą się m.in. o tym, jak niegdyś dbano o… higienę osobistą. „Zabawki – historia prawdziwa”, „Łowca ornamentów”, czy „Strażnik tajemnic muzeum” to nie tytuły filmów, ale… właśnie jesiennych lekcji muzealnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od płci i wieku. Rezerwacja lekcji dla grup (10–30 osób) można dokonywać od wtorku do piątku w godzinach 10.00–16.00, pod numerem telefonu 81 852 83 10.

„Dotknij Muzeum”

Pracownicy Muzeum przygotowali także ofertę dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach programu „Kultura dostępna”, otwarta zostanie specjalna trasa pod nazwą „Dotknij Muzeum”. Pojawią się na niej pudełka edukacyjne z fragmentami muzealnych obiektów, których strukturę będzie można poznać za pomocą dotyku. Co więcej, zwiedzanie umilą też zapachy, a sale wypełnią dźwięki muzyki z epoki. Premiera programu nastąpi w połowie września.

Premiera „Katalogu Zbiorów Sztuki Współczesnej”

W latach 60. XX wieku do Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce trafiło wiele tysięcy dzieł sztuki powstałych w Polsce po II wojnie światowej, najczęściej obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby wykonane w latach 1949–1955, kiedy w kulturze i sztuce realizowana była radziecka doktryna realizmu socjalistycznego. Bogaty dorobek polskich artystów plastyków został, decyzją administracyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki, złożony w magazynach kozłowieckiej składnicy i … oficjalnie zapomniany. Gromadzona przez wiele lat kolekcja sztuki współczesnej, licząca obecnie prawie 2400 eksponatów, dzięki pracy kozłowieckich muzealników jest zinwentaryzowana i prawie w całości zdigitalizowana.

16 września swoją premierę mieć będzie wydawnictwo muzealne, w którym prezentujemy te właśnie zbiory malarstwa, rysunku i grafiki artystycznej – w sumie 1390 not katalogowych. Spotkanie z autorem, redaktorami i recenzentami publikacji odbędzie się o godz. 12.00 przed Galerią Sztuki Socrealizmu. Prezentację katalogu okrasi występ muzyczny grupy Chórtownia, rozpoczynającej promocję swojej nowej płyty, której partnerem jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Europejskie Dni Dziedzictwa – Dni Kultury Łowieckiej”

Pokazy psów ras myśliwskich, drapieżne ptaki i koncerty zespołów myśliwskich. To tylko niektóre z atrakcji Lubelskich Dni Kultury Łowieckiej, które 18 września po raz kolejny odbędą się w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wydarzenie, jako element obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa”, na pewno będzie atrakcyjne nie tylko dla miłośników łowiectwa. W programie znajduje się m.in. wyjątkowa Msza święta hubertowska w oprawie muzyki łowieckiej, pokaz psów ras myśliwskich, a także pokaz ptaków drapieżnych. Poza tym, każdy będzie mógł skosztować potraw kuchni myśliwskiej, takich jak grochówka z dodatkiem dziczyzny, bigos i gulasz myśliwski.

W tym dniu odbędzie się też promocja nowego muzealnego wydawnictwa z cyklu „Intelektualia myśliwskie”. Książka zawiera referaty, wygłoszone podczas sesji naukowej, poświęcone różnym aspektom tradycji łowieckich, m in. o prawie łowieckim, o broni myśliwskiej, o polowaniach Zamoyskich w Angoli czy o polowaniach dewizowych w PRL-u.

Obudź W SObie zwycięzcę”

23 września na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce odbędzie się Turniej Drużyn Wewnętrznej Służby Ochrony o puchar Dyrektora Muzeum Zamoyskich. Uczestniczyć w nim będą m.in. drużyny z Muzeum Łazienki Królewskie i Zamku Królewskiego w Warszawie. Do zadań uczestników będzie należało pokonanie, w jak najszybszym czasie, gry terenowej na terenie parku oraz rozwiązanie testu wiedzy o ochronie muzealiów. Dla zwycięzców przygotowano cenne nagrody i puchary.

„Polska Zobacz Więcej”

„Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” to pilotażowy projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki, w którym mamy przyjemność uczestniczyć. W dniach 24–25 września 2016 roku przygotowaliśmy dla gości Muzeum specjalną promocję. W tych dniach obowiązywać będzie 25% rabatu – 24 zł, zamiast 32 zł – na karnet normalny (wszystkie ekspozycje), a bilet na wystawę „Narysuję Ci bajkę” będzie o 50% tańszy i kosztować będzie 2,5 zł, zamiast 5 zł. Serdecznie zapraszamy!

promocja-katalogu