W krainie Polesia Lubelskiego

Dzika przyroda, szlaki konne, rowerowe i piesze. Raj dla ornitologów i miłośników fotograficznych łowów. To blisko nas, zaledwie godzinę drogi od Lubartowa, w Poleskim Parku Narodowym.
O parku położonym w województwie lubelskim, na Równinie Łęczyńsko – Włodawskiej, mówi się, że jest miniaturą tundry i lasotundry o europejskim znaczeniu. Został utworzony 1 maja 1990 r. Obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne. W 2002 r. dołączył do listy rezerwatów biosfery UNESCO. Fauna Poleskiego PN obejmuje wiele rzadkich gatunków zwierząt (około 290). Występuje tu 200 gatunków ptaków, wśród nich: czapla biała, czapla nadobna, orzeł bielik, czy żuraw, który znajduje się w herbie parku. Wśród ssaków spotkać możemy bobra, piżmaka, łasicę, gronostaja, tchórza, wydrę, łosia czy dzika.

Szczegółowych informacji dla zwiedzających udzieli Poleski Park Narodowy w Urszulinie przy ul. Lubelskiej 3 a, pod nr tel. 82 571 30 72 oraz na www.poleskipn.pl

Kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu lubartowskiego wzięła udział w czerwcowej wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego. Ufundował ją Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Wyruszyli z miejscowości Urszulin, siedziby parku. Był z nimi nasz reporter, Piotr Opolski.
Ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik” poprowadziła ich przez najpiękniejsze zakątki parku. Przy każdym „edukacyjnym” przystanku przewodnik szczegółowo omawiał elementy flory, pokazując owadożerne rośliny – rosiczkę i pływaczka średniego, bagno zwyczajne czy wierzbę lapońską.  Dochodząc do pierwotnego brzegu jeziora Moszne, dotarli do torfowiska, które powstawało przez 11 tys. lat (tu po prostu nie ma gruntu, gdy skaczemy po kładce, wszystko się ugina).

WYGRAJ WYCIECZKĘ
W którym roku powstał Poleski Park Narodowy? Jaki ptak jest w jego herbie? Odpowiadając na te pytania, możesz wziąć udział w konkursie Tygodnika Lubartowiak, organizowanym wspólnie ze Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej i Poleskim Parkiem Narodowym. Nagrodą jest wyjazd dla 15 osób na jednodniową wycieczkę po Poleskim Parku Narodowym. Fundatorem przejazdu jest Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Natomiast wejściówkę z przewodnikiem oraz upominki w postaci wydawnictw, ufundował PPN. Na odpowiedzi czekamy do 8 sierpnia. Należy odpowiedzieć osobiście w siedzibie naszej Redakcji, telefonicznie, lub w każdy inny możliwy sposób kontaktu. Decyduje kolejność zgłoszeń.  Wycieczka zostanie zrealizowana w terminie do końca września. Regulamin konkursu dostępny jest na naszej stronie internetowej www.lubartowiak.com.pl