W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

Samorządy Miasta Lubartów, Powiatu Lubartowskiego i Gminy Lubartów 14 sierpnia oddały hołd żołnierzom poległym w czasie Bitwy Warszawskiej, składając kwiaty pod płytą Marszałka Józefa Piłsudskiego  na budynku kościoła Ojców Kapucynów w Lubartowie.

Tego samego dnia na cmentarzu parafialnym Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Lubartowskie Towarzystowo Regionalne złożyli wieńce na mogile żołnierzy walczących o niepodległość pod wodzą Józefa Piłsudskiego.

Mija 100 lat od pamiętnego roku 1920 i Bitwy Warszawskiej. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, po 123 latach niewoli. To także wydarzenie ważne w dziejach Europy. Zwycięstwo Polski i odparcie sił sowieckich ocaliło Europę przed zalewem bolszewizmu. Działania zbrojne miały bezpośredni związek z Lubartowem i powiatem lubartowskim. Siły bolszewickie dotarły tu w pierwszych dniach sierpnia 1920 r.
Oddziały sowieckie pojawiły się w pobliżu Tarła, Czemiernik, Ludwina i Sernik.

To właśnie tu, w Lubartowie i okolicach, stanęła Pierwsza Dywizja Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Stefana Dąb-Biernackiego. W rejonie lubartowskiego pałacu kwaterował 1 Pułk Piechoty mjr Stanisława Kozickiego. Na stacji kolejowej stanął pociąg pancerny „Poznańczyk” mający wesprzeć natarcie. Dowódca frontu Edward Rydz-Śmigły kwaterował w Lubartowie, w gmachu starostwa mieszczącego się wówczas w zabudowaniach klasztornych Ojców Kapucynów.

15 sierpnia Miasto Lubartów będzie świętować wspólnie ze Starostwem Powiatowym rocznicę tamtych wydarzeń podczas „Koncertu z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej”.
Przy wsparciu Miasta Lubartów, które jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubartowskiego, koncert z udziałem artystów Filharmonii Lubelskiej odbędzie się na dziedzińcu przed Pałacem Sanguszków w Lubartowie od godz. 15.00. Atrakcją przygotowaną na ten dzień będzie także pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920.

W sobotę 22 sierpnia odbędzie się wydarzenie pod nazwą  #Lubartowska#Wiktoria’20, organizowane przez Lubartowski Ośrodek Kultury o godz. 15.00 na placu przed ratuszem. W programie będzie wystawa mundurów, broni palnej i białej, pokaz wyposażenia policyjnego
oraz konkurs wiedzy o broni palnej. Partnerami są: Stowarzyszenie Rekonstruktorów i Zbieraczy Broni Palnej oraz Militariów, Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz Społeczna Szkoła Muzyczna w Lubartowie.

Foto: Sylwia Cichoń