W tym roku przypada 600-lecie miasta Kock

Równo 600 lat temu 24 lutego 1417 roku Kock otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły. 25 lutego 2017 r. zainaugurowane zostaną jubileuszowe obchody, które obejmą prawie cały rok. Honorowy patronat nad nimi objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W sobotę 25 lutego o 10.00 w kościele parafialnym w Kocku zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynno-błagalna w intencji mieszkańców miasta i gminy Kock pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Kazimierza Gurdy. Na ten dzień zaplanowana jest także uroczysta sesja Rady Miejskiej.

Harmonogram planowanych uroczystości jubileuszowych z okazji 600–lecia lokacji miasta Kocka w 2017 r.

  1. 17 lutego o godz. 11.00 w Urzędzie Miejskim w Kocku odbędzie się konferencja prasowa zapowiadająca uroczystości jubileuszowe.

  2. Na 25 lutego 2017 r. zaplanowana jest inauguracja obchodów: Msza Święta dziękczynno – błagalna w intencji mieszkańców miasta i gminy Kock pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy w kościele parafialnym w Kocku, a po niej uroczysta sesja Rady Miejskiej w rocznicę lokacji.

  3. 5 kwietnia odbędą się środowiskowe obchody 76 – rocznicy śmierci Generała Franciszka Kleeberga – patrona Szkoły Podstawowej w Kocku. W ramach uroczystości planowany jest apel pamięci
    z udziałem żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, uroczysta Msza Święta oraz część artystyczna w wykonaniu orkiestry wojskowej i młodzieży szkolnej.

  4. Na sobotę 20 maja w godzinach 10.00 – 15.00 planowany jest mini-event na placu Anny Jabłonowskiej, którego główną atrakcją będzie pokaz starych pojazdów (około 300 sztuk) przygotowywany we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Miłośników Fiata 125 P. Oprócz prezentacji pojazdów odbędą się konkursy i występy sceniczne.

  5. Na 24 i 25 czerwca (sobota i niedziela) planowane są Jubileuszowe Dni Kocka. W sobotę na stadionie miejskim odbędzie się festyn o charakterze sportowo – rekreacyjnym z meczem towarzyskim KS Polesie Kock – Górnik Łęczna, zaś w niedzielę festyn rodzinny na rynku w Kocku
    z występami lokalnych i zaproszonych wykonawców oraz gwiazdy wieczoru.

  6. W okresie letnim planowane jest odsłonięcie posągu księżnej Anny Jabłonowskiej na miejskim rynku, połączone z pokazem tańca dawnego.

  7. Również latem planowane jest poświęcenie i odsłonięcie na rynku w Kocku kamiennego obelisku
    z pamiątkową tablicą upamiętniające Bitwę Warszawską i rolę kontruderzenia znad Wieprza
    w rozstrzygnięciu tej batalii, wzbogacone referatem okolicznościowym.

  8. Jesienią odbędzie się sesja naukowa poświęcona historii miasta i gminy Kock połączona z promocją historycznej monografii Kocka przygotowywanej przez zespół historyków pod redakcją profesora Dariusza Magiera oraz koncertem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO
    z Radzynia Podlaskiego pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły.

  9. Na sobotę 30 września planowane są XXIII Ogólnopolskie Biegi Uliczne Pamięci Generała Franciszka Kleeberga. To impreza cykliczna, w której corocznie bierze udział kilkuset biegaczy, nie tylko z terenu gminy, ale także z innych stron kraju i zza granicy. W godzinach popołudniowych odbędzie się koncert laureatów XIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny Pełna” połączony z podsumowaniem konkursów jubileuszowych zorganizowanych przez szkoły gminne, bibliotekę publiczną i dom kultury.

  10. W niedzielę 1 października odbędą się uroczyste obchody 78. rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 roku, które otworzy uroczysta, polowa msza święta pod pomnikiem Generała Franciszka Kleeberga. W ramach uroczystości planowany jest również apel pamięci z udziałem żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, przelot i pokaz Zespołu Akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”, występ orkiestry wojskowej oraz rekonstrukcja historyczna. Na ten dzień planowane jest także uroczyste otwarcie Kockiego Muzeum Multimedialnego oraz odsłonięcie tablic pamiątkowych przy pomniku Generała.

W roku jubileuszowym wydanych zostanie szereg publikacji i upominków okolicznościowych, takich jak: medale, monety, znaczki z herbem miasta, breloki, kubeczki, koszulki, gra planszowa oraz zestawy widokówek, kalendarium miasta z odbitkami rycin Vogla oraz wizerunkami właścicieli miasta, przewodnik turystyczny opisujący gminne zabytki i szlaki rowerowe.

Szkoły gminne, biblioteka publiczna i dom kultury planują zorganizowanie konkursów wiedzy
o historii miasta i gminy oraz plastycznych, literackich, poetyckich i wokalnych. Ponadto dom kultury zorganizuje cykl wystaw fotograficznych, archeologicznych, historycznych i malarskich w Galerii Ordy
związanych z 600-leciem oraz wystaw prezentujących dorobek kockich stowarzyszeń i organizacji.

Planowane jest również nadanie szczególnego, jubileuszowego charakteru uroczystościom z okazji świąt państwowych (3 maja i 11 listopada, na który to dzień planowane jest widowisko muzyczno-poetyckie w wykonaniu Zespołu Artystycznego NADZIEJA poświęcone historii Kocka).