W zdrowym ciele… zdrowa Psyche

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie odbywa się wiele akcji profilaktycznych dotyczących zdrowia. Tym razem, 10 kwietnia, uczniowie klas pierwszych i drugich mogli uczestniczyć w kilku wykładach na temat zdrowego trybu życia. Przy czterech stanowiskach zdobywano wiedzę, w jaki sposób dbać o swoje ciało i psychikę.

Na temat ćwiczeń wypowiedzieli się państwo Iwona i Ryszard Walczewscy – instruktorzy kulturystyki, specjaliści ds. dietetyki i suplementacji. Są oni właścicielami siłowni „Colloseum”, która znajduje się w Lubartowie na ulicy Lipowej. Pani Iwona przekonywała młodzież, że każdy nastolatek powinien ćwiczyć godzinę dziennie, by być w dobrej kondycji oraz efektywnie wspomagać swój organizm. Udowodniono, że ludzie uprawiający jakikolwiek sport, osiągają wysokie wyniki w nauce, gdyż o wiele szybciej mogą ją sobie przyswoić.

Głos zabrała także pani psycholog z II LO – Anna Kowalska. Zaburzenia odżywiania są bardzo dużym problemem wśród ludzi dojrzewających. Plagą są nietolerancje pokarmowe, które mogą dotknąć tak naprawdę każdego. Warto odstawić produkty, które mogą szkodzić naszemu organizmowi, jak np. gluten czy laktoza. Za sprawą zaburzeń, jedzenie zakłóca także interakcje między ludźmi.

Dbanie o swój wizerunek ma bardzo duży wpływ na to jak ludzie nas postrzegają. Trzeba umieć to robić z głową i nie szkodzić swojej cerze. Pamiętajmy że producenci nie muszą już podawać pełnych składów, więc kosmetyki nie są w pełni bezpieczne. Kiedy nie musimy nakładać makijażu, nie stosujmy go, dajmy skórze odpocząć. Jeśli nie ufamy swoim umiejętnościom, odwiedźmy fachowy zakład kosmetyczny. Porady te przedstawiła młodzieży pani Paulina Syroka, która ma długoletnie doświadczenie w sprawach pielęgnacyjnych.

Zdrowe odżywianie oparte jest na piramidzie żywienia, ale nie wszystko co zdrowe sprzyja naszej wadze. Dietetyk Katarzyna Pielak Rafał przestrzega, że to, co może wydawać się zdrowe, wcale takie być nie musi. Owoce, zwłaszcza banany, zawierają dużo cukru, jednakże są zdrowsza opcją w żywieniu niż sztucznie pulchne pieczywo. Głównym źródłem białka jest mięso, ale czerwone nie powinno być spożywane częściej niż raz w tygodniu. Jedzmy często, ale mało, nie rozciągajmy swego żołądka. Woda jest bardzo ważnym elementem naszej diety. Różnokolorowe napoje mają w sobie ogrom cukru, barwinków i puste kalorie, a pijąc wodę nawadniamy swój organizm i nie dostarczamy organizmowi toksycznych związków.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursie, w którym mieli stworzyć plakat z chwytliwym zdaniem promującym zdrowy tryb życia. Dwa miejsca na podium zajęły dziewczęta z klasy 1a, jedno z miejsc zajęły także dziewczęta z klasy 1c. Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci śpiworów oraz karnety do siłowni.

Akcję profilaktyczną w II LO zorganizowały panie Iza Bącławek oraz Justyna Świderska Niedobit wraz z pomocą wolontariuszy działających w szkole.Maja Nieznaj