Wakacje w Firleju z Caritas

Jak co roku, dzieci z całej Archidiecezji, także z Lubartowa, spędzają czas w Firleju na koloniach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – W lipcu odpoczywało tam na dwóch turnusach wakacyjnych ok dwustu osób, w tym dzieci z Białorusi – mówi ksiądz Paweł Ciosmak, który niebawem zajmie się modernizacją ośrodka Caritas w Firleju.

Ksiądz Paweł Ciosmak, który przez czternaście lat udzielał się jako wychowawca i kierownik podczas kolonii letnich i zimowych organizowanych przez Caritas, jest teraz bliżej swojej pracy. Przez ostatnie lata służył w Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, pracował w szkole podstawowej, prowadził scholę. W czerwcu otrzymał nominację na wikariusza parafii w Firleju. Jednocześnie ma objąć troską Ośrodek Caritas „Dom Zawierzenia” w Firleju i zająć się modernizacją tego miejsca wypoczynkowego. Budynek i cały ośrodek ma być dostosowany do całorocznej eksploatacji oraz dla osób w każdym wieku.

Dzieci podczas turnusu mieszkają w domkach i korzystają z tak zwanego pawilonu. – W trakcie takiego turnusu nad dziećmi czuwa wykwalifikowana kadra, podczas naszego pobytu było tam ośmiu wychowawców i wolontariusze – mówi ks. Paweł, który od ośmiu lat jest kierownikiem kolonii Caritas. – Wakacje Caritas są dofinansowane dzięki sprzedaży „Chlebków Dobroci”, akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” a także przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Co robią dzieci podczas pobytu na takich koloniach? Odpoczywają na plaży, jeżdżą też na wycieczki, biorą udział w zabawach integracyjnych. Uczą się wielu rzeczy – samodzielności, uprzejmości, współdziałania w grupie, wspólnej modlitwy. 

Ola Jędryszka