Wakacje z szachami. 365 partii w 9 dni

Z myślą o dzieciach i młodzieży, Lubartowski Ośrodek Kultury oraz LUKS Lubartów zorganizowali w pierwszych dwóch tygodniach lipca XVII Wakacyjny Turniej Szachowy. Łącznie zawodnicy w dwóch turniejowych grupach rozegrali przez 9 dni 356 partii. W kategorii do lat 20 zwyciężył Damian Bronisz, zaś do lat 15 zwyciężyła jego siostra Paulina Bronisz.

W dniach 6 – 10 lipca trwały zmagania w kategoriach do lat 8 i do lat 10. Rywalizacja prowadzona była systemem szwajcarskim. Po zaciętych pojedynkach przedstawiamy wyniki najlepszych szóstek do lat 10:
1. Kacper Czuchryta – 31 pkt.; 2. Dominik Raczyński – 26 pkt.; 3. Franciszek Baran – 4. Klara Danił – 20,5 pkt.; 5. Agnieszka Pietruszka – 19,5 pkt. 6. Mikołaj Szczepaniak – 17,5 pkt.

Wyniki najlepszej szóstki do lat 8: 1. Weronika Dajek – 22,5 pkt.; 2. Aleksander Opolski – 18,5 pkt.; 3. Jeremiasz Skrzypiec – 18 pkt.; 4. Baran Antoni – 14,5 pkt.; 5-6. Krystian Kozak i Antoni Gryzio po 14 pkt. W tej części turnieju sklasyfikowano łącznie 18 szachistów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy również sponsorom: Zoom Natury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, PGK Lubartów, Karty Grabowskiego oraz Farma Iluzji – Park Edukacji i Rozrywki. Nagrody sponsorskie zorganizował manager klubu Tomasz Drozd. Ponadto każdy zawodnik do lat 10 otrzymał słodki upominek ufundowany przez Lubartowski Ośrodek Kultury.

Już teraz zapraszamy wszystkich szachistów i kibiców do udziału w kolejnym święcie szachów, które odbędzie się w poniedziałek 20 lipca o godzinie 16:00 na lubartowskim rynku. Wśród atrakcji znajdzie się turniej szachów błyskawicznych zgłoszony do oceny międzynarodowej FIDE, granie w kloca, x bulleta, czy pojedynek na szachach ogrodowych. Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. Inicjatywa powstania tego święta została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową FIDE, która została założona 20 lipca 1924 roku w Paryżu Według FIDE w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy. Święto jest obchodzone w 178 krajach. Tradycja obchodów została zaproponowana przez UNESCO. W ten dzień pod patronatem FIDE odbywają się różnego rodzaju imprezy tematyczne. Sesje jednoczesnej gry w szachy odbywają się m.in. w miejscach odosobnienia. 20 lipca 2004 roku mistrz świata Anatolij Karpow wziął udział w symultanicznej grze w szachy na Kremlu. Między innymi, wśród tych, z którym zremisował, był poseł Władimir Żyrinowski. Grali artystycznym zestawem diamentowych figur o wartości 150 tys. USD

Piotr Opolski

fot. Agnieszka Karpińska