WALENTYNKI W GRUPIE JEŻYKI – PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 4

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

Walentynki czyli święto wszystkich zakochanych to wyjątkowy dzień obchodzony nie tylko przez dorosłych ale również przez dzieci. Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni, wspólnego przebywania ze sobą.

W zorganizowaniu atmosfery pełnej miłości i przyjaźni w grupie Jeżyki pomogli rodzice, którzy poinformowani wcześniej o wydarzeniu, zapewnili swoim pociechom akcent kolorystyczny w ubraniu – kolor miłości czyli czerwony.
Nieodzownym elementem towarzyszącym dniu 14 lutego był wystrój naszej Sali. Oczywiście wszędzie dominowały symbole miłości czyli serca i serduszka.
Kolejnym krokiem, którym zajęli się wychowawcy grupy Jeżyki, było zorganizowanie zabaw i walentynkowych atrakcji dla przedszkolaków.

Najpierw odczytaliśmy wiersz pt. „Walentynki”, a następnie dzieci zostały zapoznane ze zwyczajami walentynkowymi, historią i tradycjami obchodzenia dnia Św. Walentego. Rozmawialiśmy o miłości i uczuciach jej towarzyszących, o tym, jak można okazywać miłość bliskim osobom, nie tylko od święta. Były zabawy dydaktyczne min. „walentynkowe memo”, zabawy ruchowe i integracyjne min. „taniec połamaniec” na gazetowych serduszkach, poszukiwanie swojej „drugiej połowy” oraz „kto pierwszy do serduszka”. Nie zabrakło również spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć.

Ciekawą propozycją okazała się grupowa praca plastyczna „Serducho pełne miłości” czyli kolorowanka w rozmiarze XXL, którą Jeżyki wspólnie pokolorowały. Dzięki poczcie walentynkowej w tym dniu każdy poczuł się wyjątkowo dostając walentynkę od kolegi lub koleżanki z grupy.

Miłym akcentem na zakończenie zabawy walentynkowej było rozdanie każdemu dziecku drobnego słodkiego upominku o symbolice miłości.

Sylwia Wojnowska