Wanda Półtawska: trzeba wyjmować z pamięci to, co boli

– Nasza pamięć to wyróżniająca nas spośród innych istot żywych szkatuła i musimy wiedzieć, co do niej włożyć, a co z niej wyjąć – to słowa Wandy Półtawskiej, ponad dziewięćdziesięcioletniej kobiety o wielkiej energii, obdarzonej poczuciem humoru. Więźniarka obozu w Ravensbrück, poddawana tam eksperymentom medycznym, po wojnie doktor psychiatrii, autorka wielu publikacji i książek – wspomnieniowych oraz naukowych, przyjaciółka Jana Pawła II, spotkała się z młodzieżą podczas konkursu recytatorskiego w Lublinie. Byli tam przedstawiciele z Lubartowa. Poniżej publikujemy ich relację:

Triumf Martyny w Lublinie
Trudno będzie zapomnieć te wspaniałe emocje, które towarzyszyły Finałowi X Edycji Konkursu Recytatorsko-Krasomówczego „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”.
Miały okazję ich doświadczyć Edyta Lewtak, Karolina Oleksiejuk i przede wszystkim Martyna Zięba, uczennica klasy I c. Wszystko działo się 17 października 2012 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie, pod honorowym patronatem Krzysztofa Hetmana – Marszałka Województwa Lubelskiego, Krzysztofa Żuka- Prezydenta Miasta Lublin oraz Krzysztofa Babisza – Lubelskiego Kuratora Oświaty. Dlaczego ten dzień był tak wyjątkowy?
Po pierwsze – konkurs poświęcony był wspaniałej postaci – Grażynie Chrostowskiej, młodej, utalentowanej i pięknej dziewczynie, poetce, która w wieku 21 lat została rozstrzelana wraz z młodszą siostrą Polą w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Jej poruszającą poezję tego dnia przypominali w poruszającym koncercie oraz w zmaganiach konkursowych młodzi ludzie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.
Po drugie – Gościem honorowym tego spotkania była pani Profesor Wanda Półtawska – więźniarka obozu w Ravensbrück, poddawana tam eksperymentom medycznym, po wojnie doktor psychiatrii, autorka wielu publikacji i książek – wspomnieniowych oraz naukowych, przyjaciółka Jana Pawła II. Pani Wanda, dziewięćdziesięciojednoletnia staruszka o wielkiej energii, obdarzona poczuciem humoru, a przede wszystkim niezwykle trzeźwym umysłem, zaszczyciła zebranych gości pięknym wykładem poświęconym ludzkiej pamięci. Oto kilka refleksji, którymi dzieliła się Pani Profesor z młodzieżą: „Nasza pamięć to wyróżniająca nas spośród innych istot żywych szkatuła i musimy wiedzieć, co do niej włożyć, a co z niej wyjąć. Trzeba wyjmować z niej, to co boli, co zachęca do zemsty, rewanżu. Trzeba pamiętać, że człowiek nie może żyć bez uniesień, których nie wolno nam mylić z pożądaniem. Obecna cywilizacja zatrzymuje nas na cielesności, a ta przesłania pełnię rzeczywistości, która ma przede wszystkim wymiar duchowy. Tego drugiego wymiaru rzeczywistości doświadczamy właśnie w chwilach uniesień. Między innymi czytanie poezji daje nam taką możliwość”.
I wreszcie po trzecie – Martyna Zięba, uczennica klasy IC otrzymała w konkursie I nagrodę. Martyna pod kierunkiem Pani Karoliny Oleksiejuk przygotowała na konkurs wiersz Grażyny Chrostowskiej „Kołysanka” oraz fragment prozy Urszuli Wińskiej „Zwyciężyły wartości”. Prezentacja naszej uczennicy niezwykle się podobała, o czym świadczą opinia jury, liczne zakulisowe pochwały od słuchaczy, a przede wszystkim ocena Pani Profesor Wandy Półtawskiej, która osobiście dzieliła się z Martyną swoim wzruszeniem po jej występie. Dodać należy, iż uczennica klasy IC już 11 października 2012 brała udział w eliminacjach do konkursu i została wybrana spośród trzydziestu uczestników do ścisłego finału. Tu triumfowała! Dla Martyny był to szczęśliwy dzień – otrzymała atrakcyjne nagrody, udzieliła wywiadu do jednej z lubelskich stacji radiowych i stała się jedną z bohaterek pięknego spotkania w Trybunale Koronnym.
Karolina Oleksiejuk, ZS nr 2