Warsztaty dla pasjonatów gór z II LO
W grudniu odbyło się 12. spotkanie z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”, zorganizowane przez opiekunów SKKT „Azymut” dla miłośników gór z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.
Warsztaty online poprowadził Bartłomiej Bednarczyk – pasjonat gór i wspinaczki oraz ambasador kampanii potrafiszpomoc.pl. O niesłabnącym zainteresowaniu dalekimi podróżami świadczy liczba uczestników spotkania – w wirtualnej wyprawie do Maroka wzięło udział aż osiemdziesięciu sześciu członków klubu „Azymut” z II LO w Lubartowie.
Oto relacja jednej z uczestniczek spotkania online:
Bartłomiej Bedarczyk opowiedział nam o swojej grudniowej wyprawie do Maroka, państwa położonego w północno-zachodniej Afryce. Głównym celem podróżnika było zdobycie najwyższego szczytu Maroka i gór Atlasu Wysokiego, czyli Jebel Toubkal położonego 4167 m n.p.m. Podróż tę alpinista zorganizował właśnie zimą, bowiem w tym czasie na stokach Toubkala znajduje się śnieg i panują warunki zimowe. Podróżnik wraz ze swoją ekipą wyruszył w kierunku szczytu z miasteczka Imlil, położonego 67 km na południe od Marrakeszu. Tego samego dnia dotarł do schroniska Refuge du Toubkal – les Mouflons, obiektu, który zaoferował nieogrzewane pokoje i zimną wodę. Te spartańskie warunki zostały jednak szybko przyćmione przez piękne i zapierające dech w piersi widoki, a przecież w górach najważniejsza jest chęć doświadczenia przygody, a nie wygody. Kolejny dzień pobytu w Maroku przyniósł silne podmuchy wiatru i zamieć śnieżną, ale i to nie przeszkodziło członkom wyprawy w podążaniu za wyznaczonym celem, do którego alpiniści dotarli przed południem. Chociaż temperatura odczuwalna na szczycie wynosiła -25°C, to wśród uczestników wspinaczki panowała wielka radość i satysfakcja ze zdobycia wierzchołka.
Po skończonej wyprawie górskiej przyszedł czas na powrót do Marrakeszu i spotkanie z kulturą tego zakątka Afryki. Tego typu doświadczenia zawsze stanowią bezcenną lekcję nie tylko geografii, ale też historii i sztuki.
Podczas spotkania online Bartłomiej Bednarczyk udzielił wielu przydatnych rad tym z nas, którzy planują w przyszłości wycieczkę do Maroka i zdobycie najwyższego górskiego szczytu. Teraz już mamy świadomość, czego można się spodziewać po tym czterotysięczniku. Pod koniec spotkania mieliśmy również czas na zadawanie pytań prowadzącemu i rozmowę o tym, co nas interesuje. Z pewnością wśród nas są osoby, które podjęłyby się trudu organizacji podobnego wyjazdu i z wielką chęcią przeżyły przygodę życia.
Do podejmowania takich wyzwań zachęca nas również fakt, że były prezes naszego klubu „Azymut”, Piotr Guz, był jednym z członków wyprawy do Maroka, którą zorganizował pan Bednarczyk. Niemożliwe staje się zatem możliwe. Spotkania z miłośnikami podróży, pasjonatami gór oraz alpinistami, które organizuje SKKT „Azymut”, mogą mieć realny wpływ na naszą przyszłość, bowiem opowieści podróżników są w stanie zafascynować niejednego młodego entuzjastę gór i zainspirować do konkretnych działań.
Dziękujemy zatem inicjatorom tego spotkania, czyli opiekunom SKKT „Azymut”: Katarzynie Płaszczewskiej i Łukaszowi Wasylukowi oraz Kacprowi Szczepaniakowi i naszej prezes – Oliwii Szczepaniak, za pomoc w organizacji warsztatów.
Jolanta Pilsak II i