Warsztaty językowe dla uczniów II LO

O podchwytliwych słówkach w języku angielskim…”, czyli warsztaty językowe dla uczniów II LO

W czwartek 15 kwietnia  uczniowie klasy 2i, w ramach lekcji języka angielskiego, wzięli udział w warsztatach językowych p.t. „False friends, without small gardens – o podchwytliwych słówkach w języku angielskim”, które poprowadziła pani dr Beata Marczyńska-Fedorowicz z Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS w Lublinie.

Podczas zajęć online prowadząca przedstawiła młodzieży przykłady kalek językowych i zapożyczeń z języka angielskiego, które z punktu widzenia języka polskiego są typowymi błędami tłumaczeniowymi czy formami idiomatycznymi. Uczniowie poznali również tzw. „false friends”, czyli pary słów, które brzmią i wyglądają identycznie, a jednak oznaczają co innego. Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy spotkania mieli możliwość sprawdzenia w praktyce swojej znajomości false frinds podczas krótkiego quizu. Warsztaty językowe z pewnością uświadomiły młodzieży, że anglicyzmy i kalki językowe nieustannie wpływają do języka polskiego i zmieniają jego brzmienie, dlatego należy stosować je z rozwagą i świadomością znaczenia.

Spotkanie odbyło się za pośrednictwem platformy MS Teams, a organizatorem było Centrum Zasobów Dydaktycznych języka Angielskiego, które działa przy II LO.