Warsztaty teatralne „Czy tu straszy” w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zorganizowało w ubiegłym tygodniu warsztaty teatralne Czy tu straszy?” dla dzieci w wieku 10 – 14 lat. Druga edycja odbędzie się w terminie: 19 – 23 lipca.

Inspiracją do pracy podczas warsztatów „Czy tu straszy?” były tradycje teatralne domu Zamoyskich, które zachowały się do naszych czasów tylko w nielicznych przykładach, a także olbrzymia kolekcja portretów zgromadzona przez Konstantego Zamoyskiego. Dla dawnego widza miały być one wyrazem potęgi rodu i jego znaczenia w historii ojczyzny, chwały dawnej Rzeczypospolitej. Podczas warsztatów przedstawiopno ciekawe życiorysy, historie zabawne, smutne, tragiczne i przerażające. Uczestnikami były dzieci z terenu powiatu lubartowskiego, które podczas wędrówki po pałacowych wnętrzach poznały historie osób przedstawionych na obrazach, obejrzały przestrzenie nie udostępniane dotąd publiczności, a mogące być natchnieniem do wykreowania odgrywanej postaci. Był też wyjazd do Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, gdzie dzieci bliżej przyjrzały się funkcjonowaniu instytucji, zajrzały za kulisy, do garderoby, rekwizytorni oraz poznają teatralny savoir-vivre.
Przy okazji tematu duchów można było przyjrzeć się bliżej tematowi strachu, skąd biorą się lęki, obawy i niepokoje, jak je wszystkie zrozumieć, a dzięki temu również oswoić. Warsztayy miały też za zadanie kształcić piękną i wyrazistą mowę, rozwijać wyobraźnię i wrażliwość twórczą. Uczestnicy zdobyli umiejętność pracy w zespole, nauczyli się świadomej dyscypliny i szacunku dla pracy innych. Przygotowali  charakteryzację i scenografię.

Partnerami projektu byli: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Centrum Kultury w Kamionce oraz Lubartowski Ośrodek Kultury. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Edukacja kulturalna 2021”.

foto: Natalia Górna