Wędrowcy z II LO

14 października uczniowie klas maturalnych z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie udali się na wspólną wycieczkę w Tatry, która została połączoną z Pielgrzymką Maturzystów na Jasną Górę. Opiekunami młodzieży byli panowie Adam Sabat oraz Rafał Wrotkowski.

W sobotę rano, wraz z innymi uczestnikami pielgrzymki, ale osobnym autobusem, uczniowie ruszyli w kierunku Częstochowy. Dojechali tam ok. 11 i uczestniczyli w drodze krzyżowej, a następnie kolejnych punktach spotkania. Po wszystkich uroczystościach wyruszyli w kierunku Zakopanego. Około północy zakwaterowali się w pensjonacie.

Pierwszego dnia pobytu w górach młodzież ruszyła w kierunku Czarnego Stawu Gąsiennicowego i dalej na Karb. Widoki z przełęczy zapierały dech w piersiach. Ośnieżone szczyty i bezchmurne, słoneczne niebo, robiły imponujące wrażenie. Ci, którym było jeszcze mało wrażeń, udali się na Kasprowy Wierch, a reszta, Doliną Jaworzynki, wróciła do Kuźnic.

W poniedziałek przyszłoroczni maturzyści zdobyli Giewont. Ta niezwykle popularna wśród turystów góra, zazwyczaj tłumnie oblegana w okresie wakacyjnym, poza sezonem wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim można na nią wejść bez problemu, nie stojąc w niekończących się kolejkach. Trasa w górę wiodła z Doliny Małej Łąki na Giewont, a z powrotem przez Dolinę Strążyską do Zakopanego.

Wtorek nie przyniósł zmiany pogody. Słoneczne niebo, temperatura ponad 20 stopni Celsjusza, brak wiatru. Młodzież wyruszyła więc do Doliny Pięciu Stawów. Widoki znów były piorunujące. Szum największego wodospadu polskich Tatr koił zmęczonych wędrowców. Po dotarciu do schroniska, część uczniów ruszyła przez Świstówkę nad Morskie Oko, a reszta zeszła do Wodogrzmotów Mickiewicza.

W środę po śniadaniu wędrowcy udali się w drogę powrotną do Lubartowa. W godzinach przedpołudniowych przyjechali do Krakowa. Zwiedzili Wawel i spacerowali uliczkami dawnej stolicy Polski. W Krakowie spotkaliśmy także absolwentów naszego Liceum i wychowanków p. Adama Sabata.

Wycieczka była pasjonująca. To były niezapomniane dni. Wyprawa, którą uczestnicy zapamiętają do końca życia.

Materiał: II LO