Weekend w CSK

CSK w Lublinie zaprasza na kolejną odsłonę V edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” – dziś o 19:00 rozpocznie się wernisaż „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 15 maja, w godzinach 12:00 – 18:00.

Już jutro – wielka gratka dla miłośników opery: o godz. 19:00 na naszej stronie internetowej i profilach społecznościowych udostępnimy online nagrania opery „Anhelli” Teatru Wielkiego w Poznaniu; po projekcji – spotkanie autorskie z realizatorami: Dariuszem Przybylskim i Dorotą Karolczak.

Zapraszamy na otwarte wystawy, które są dostępne od wczoraj w przestrzeniach CSK – szczegóły poniżej. Od soboty, 15 maja, udostępniamy dla zwiedzających Tarasy Widokowe!

 

Wystawa „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”

Wernisaż: 14 MAJ | 19:00 – online na spotkaniakultur.com

Wystawa: 15 MAJ – 11 LIP 2021

Galeria Wystaw Czasowych +1

Na wystawę autorską Bohdana Cieślaka „Scenografia i co dalej?” składają się dwa elementy jego aktywności twórczej tj. działalność teatralna i pozateatralna. Łącznikiem obu tych elementów jest przede wszystkim odręczny rysunek jako rodzaj wypowiedzi artystycznej i koncepcyjnej. Autor przedstawia wybór szkiców scenograficznych, będących świadectwem aktywności i współpracy nad tworzonymi spektaklami teatralnymi, uzupełniony serią modeli przestrzennych – makiet. Przedstawiony jest również cykl rysunków z wyobraźni powstający równolegle do działań w teatrze. Pytanie zawarte w tytule wystawy („scenografia i co dalej?”) autor stawia przede wszystkim sam sobie, zastanawiając się w jakie rejony eksploracji przestrzennej poprowadzi go teraz uprawiana kreacja rysunkowa, będąca poprzednio narzędziem tworzenia koncepcji scenograficznej realizowanej w rzeczywistości teatralnej.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

– bilety w cenie 8 zł, 4 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com

 

Opera „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu | projekcja online

Spotkanie autorskie z realizatorami: Dariuszem Przybylskim i Dorotą Karolczak

15 MAJ 2021 | 19:00

Online na spotkaniakultur.com / Kino CSK

Prezentacja online nagrania opery „Anhelli”, której premiera odbyła się  6 grudnia 2019. Produkcja powstała na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dzieło młodego kompozytora, na podstawie poematu Juliusza Słowackiego, inscenizowała łotewska reżyserka Margo Zālīte, kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. W rolach głównych: Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid oraz Jaromir Trafankowski.

Po projekcji – również online – odbędzie się spotkanie autorskie z realizatorami opery: Dariuszem Przybylskim (kompozytorem) oraz Dorotą Karolczak (scenografką i kostiumografką). Rozmowa dotyczyć będzie pracy nad powstawaniem libretto, ścisłej współpracy między kompozytorem i reżyserką oraz nieszablonowym podejściem do stworzenia oprawy, która powstała częściowo z odpadów dostarczonych przez mieszkańców.

Spotkanie poprowadzi krytyk teatralny Łukasz Drewniak.

Pozostałe wydarzenia:

Wystawa „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”

do 11 LIP 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1

Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Dawno już powinniśmy porzucić kojarzenie odzieży do pracy wyłącznie z wytartym drelichem, brudnym kombinezonem czy poplamionym fartuchem. Mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością, wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania.

Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy

do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.

Każdy z tych kostiumów to opowieść. To relacje z niecodziennych wydarzeń, na których były prezentowane,

to anegdoty dotyczące ich powstawania, to świadectwo pasji ludzi, którzy je zaprojektowali i wreszcie niezwykłe historie tych, którzy je nosili. Odzież robocza haute couture?

Nasza ekspozycja udowadnia, że to możliwe. 

Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane przez Gosię Baczyńską, Joannę Klimas, Macieja Zienia i Violę Śpiechowicz

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

– bilety w cenie 8 zł, 10 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Wystawa MOJE MITOLOGIE / GRZEGORZ DOBIESŁAW MAZUREK | wystawa retrospektywna z okazji 40-lecia pracy twórczej

do 30 MAJ 2021

Galeria City Project -1

Artysta uprawia grafikę, malarstwo, fotografię. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1975-1980. Dyplom z grafiki obronił z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej w 1980 r., zaś aneks z malarstwa –  w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego. Od 1984 r. związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest twórcą Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i członkiem Bractwa Artystycznego 6×9, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Autor 47 wystaw indywidualnych i współautor ponad 500 wystaw zbiorowych, w kraju i za granicą. Laureat 22 nagród i wyróżnień, w tym 11 międzynarodowych i 6 ogólnopolskich.

Twórczość Grzegorza Dobiesława Mazurka od ponad 40 lat konsekwentnie odkrywa rzeczywistość widzianą przez pryzmat przemijania, czasu, archiwizowania wspomnień, erotyzmu. Wspólnym łącznikiem spinającym poruszane przez artystę tematy, najbardziej inspirującym i pojemnym treściowo, jest człowiek ze swoimi emocjami i naznaczoną upływem czasu historią. Człowiek skonfrontowany z bardzo osobistą, prywatną pamięcią artysty, mocą której odkrywa go na nowo i utrwala, próbując nadać mu magiczną siłę trwania poza czasem. Sposób widzenia rzeczywistości jest opowieścią o własnym stosunku do sztuki przedstawieniowej, figuratywnej, wyraźnie afirmującej przynależność do tradycji. Każdy z wyodrębnionych toposów artysta rozwija w obrębie kilku cykli, które, niewyczerpane znaczeniowo, często pozostają otwarte.  / Anna Hałata

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

– bilety w cenie 8 zł, 4 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com (środy wstęp bezpłatny).

Wystawa fotograficzna „Dorośli w spektrum”

do 16 maja 2021

Foyer Sali Kinowej -1

W ubiegłym roku powstał kalendarz „Dorośli w spektrum autyzmu”. Do fotografii Pawłowi Bajewowi pozowali dorośli ze spektrum, którzy są związani z Fundacją Alpha. Powstały osobiste portrety zwracające uwagę na to, co modele uznali dla siebie za najbliższe, najważniejsze i najciekawsze. Ważny przekaz płynący z tej kolekcji to wskazanie cech, które łączą osoby ze spektrum autyzmu z otoczeniem i przybliżenie ich  innym ludziom. Fundacja Alpha od 14 lat towarzyszy osobom w spektrum autyzmu oraz ich bliskim, popularyzuje wiedzę o spektrum autyzmu w społeczeństwie poprzez działania naukowe, edukacyjne i komunikacyjne. Przede wszystkim prowadzi codzienną działalność polegającą na zapewnieniu osobom ze spektrum i ich bliskim oraz opiekunom, kompleksowego wsparcia w różnych sferach życia.

– wstęp wolny

Festiwal Pierogów Świata

14-16 MAJ 2021

Plac Teatralny

Pierogi są znane i lubiane w każdym zakątku Ziemi – także w Lublinie!

Właściwe każdy ma na nie swój własny przepis, a w zależności od kraju są one inaczej przygotowywane. Nadziewane owocami, warzywami, mięsem, serem czy ziemniakami, zawijane w ciasto z różnego rodzaju mąk, również bezglutenowych, doprawiane na słodko i ostro, gotowane, smażone lub pieczone – możliwości jest właściwie nieskończona liczba.

Będziecie mieli okazję spróbować pierogów dużych i małych, polskich, hiszpańskich, japońskich, tybetańskich czy hinduskich. Będzie w czym wybierać!

Dla każdego znajdzie się coś miłego. Gwarantujemy, że każdy smakosz będzie usatysfakcjonowany i opuści imprezę szczęśliwy, z pełnym brzuchem.

Spróbujcie tradycyjnych, domowych polskich pierogów z sezonowymi farszami, indyjskich samos, chińskich baobao, tybetańskich momo, włoskich calzone i gruzińskich chinkali! Zapraszamy na niezwykłą, pierogową ucztę.

– wstęp wolny

Andrzej Goliszek