Weekend w CSK i wydarzenia w marcu

Weekend w CSK zaczyna się już w czwartek – zapraszamy!

Już dziś znakomity koncert jazzowy Marty Wajdzik, świetne filmy w Kinie CSK i kolejny odcinek Akademii Kina CSK. Nieustannie zapraszamy do zwiedzania dostępnych wystaw czasowych.

Wszystkie wydarzenia stacjonarne odbywają się w pełnym rygorze sanitarnym (50% miejsc, zakrycie ust i nosa, dezynfekcja dłoni, zachowanie dystansu społecznego).

Szczegóły poniżej. Do zobaczenia w CSK!

Koncerty

Marta Wajdzik Quartet | Koncert #JAZZwCSK  na żywo!

25 LUT 2021 | 20:00 SOLD OUT

Klub Muzyczny CSK

Marta Wajdzik to objawienie polskiej sceny jazzowej. 18 letnia saksofonistka wystąpi w towarzystwie wybitnych  muzyków (Paweł Tomaszewski – instrumenty klawiszowe, Robert Kubiszyn – gitara basowa, Paweł Dobrowolski – perkusja). Jej debiut na Bialskiej Zadymce Jazzowej okrzyknięto wydarzeniem. Jedna z nielicznych kobiet grających jazz i to na saksofonie i klarnecie. W tak młodym wieku osiągnęła wyjątkową sprawność techniczną, którą łączy z umiejętnościami interpretacyjnymi, wyobraźnią.

To mieszanka młodości, doświadczenia, energii i refleksji. Projekt MY PLANET to stylistyczna nowość na polskim rynku muzycznym, pokazująca elektro – akustyczną stronę muzyki młodziutkiej Marty Wajdzik, podążającą za nowoczesnymi trendami w muzyce jazzowej.

– bilety w cenie 30-40 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Zachęcamy do oglądania bezpłatnych koncertów online zarejestrowanych w ostatnim czasie w CSK:

Śpiewanki lubelskie | koncert kolęd

Gruszecki Trio – „Something about” | JAZZwCSK online

The Sound Pack | JAZZwCSK online

New Bone – „Longing” | JAZZwCSK online

KINO CSK

Zapraszamy do naszej Sali Kinowej na znakomite filmy:

Saint Maud | Reż. Rose Glass, Horror / Wielka Brytania / 2019

25 LUT 2021 | godz. 19:00

27 LUT 2021 | godz. 20:00

28 LUT 2021 | godz. 20:00

Kino CSK (poziom -1)

Maud jest młodą dziewczyną, która przyjeżdża do luksusowej posiadłości Amandy – byłej tancerki, która w ostatnich miesiącach życia korzysta z niego bez skrupułów. Dziewczyna przekonana o swojej ważniejszej misji, niż tylko opieka nad konającą Amandą, postanawia ocalić jej grzeszną duszę, co wkrótce zamienia się w niebezpieczną obsesję…

Kolejny horrorowy triumf od studia A24 („Midsommar. W biały dzień”, „Dziedzictwo. Hereditary” i „To przychodzi po zmroku”) w diabelnie wizjonerskiej opowieści o opętaniu i zbawieniu.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Słudzy (przedpremiera) | Reż. Ivan Ostrochovský, Dramat / Czechy, Irlandia, Słowacja, Rumunia / 2020

26 LUT 2021 | godz. 20:00

27 LUT 2021 | godz. 18:00

28 LUT 2021 | godz. 18:00

Kino CSK (poziom -1)

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Ściana cieni (premiera) | Reż. Eliza Kubarska, Dokumentalny / Polska, Niemcy, Szwajcaria / 2020

26 LUT 2021 | godz. 18:00

27 LUT 2021 | godz. 16:00

28 LUT 2021 | godz. 16:00

Kino CSK (poziom -1)

Rodzina Szerpów – nepalskich tragarzy – łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogą zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Akademia Kina CSK | odc. 19

Meandry oceny. Kategoria „Tak złe, że aż dobre” w popkulturze | wykład Kai Klimek

25 LUT 2021 | godz. 19:00

online

Raz na jakiś czas kultura popularna wydaje z siebie produkt tak zły, że nie jest się on w stanie wpisać nawet w kontinuum jej licznych nieudanych wytworów. Książka, film czy komiks niekiedy przekraczają granice złego smaku i choć w teorii niewarte, by o nich pamiętać, w praktyce nie pozwalają o sobie zapomnieć. Są bezwstydne – nie wystarcza im niesmak pozostawiony u tych, którzy mieli wątpliwą przyjemność zapoznać się z nimi. Mają jednak w sobie tajemniczą moc sprawiającą, że nie tracąc nic ze swojej niezwykle kiepskiej jakości, pojawiają się na przeciwnym biegunie jako (arcy)dzieła w specjalnej kategorii: „Tak złe, że aż dobre”.

Zapraszamy na subiektywną wyprawę po świecie dobro-zła i zło-zrywki – od Midnight Movies po (znowu! dzisiaj! jutro! zawsze!) filmografię Nicolasa Cage’a, od MST3K po Everyting is Terrible!

Prowadząca: Kaja Klimek Kajutex

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, formularz zgłoszeniowy:  https://bit.ly/3iYHzKn.

Wirtualne Kino CSK

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do CSK mamy ofertę Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy ponad 200 niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W tym tygodniu szczególnie polecamy:

– Kino kryzysów: Fabryka niczego | 24-26 LUT 2021 od 20:00

Niedosyt

Deerskin

Climax

Oglądając filmy Wirtualnym Kinie CSK wspierasz kino studyjne w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie!

WYSTAWY

Wystawy prezentowane obecnie w galeriach CSK są bezpłatne.

Zwiedzanie możliwe z przewodnikiem w małych grupach wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 81 441 56 10 oraz 81 441 56 09). Dostępne terminy zwiedzania:

– w dni powszednie o godz. 11:00, 13:00 i 15:00,

– soboty i niedziele o godz. 13.00 i 15.00 (zapisy na weekend przyjmujemy do piątku do godz. 12:00).

Grupki zwiedzających spotykają się z przewodnikiem w zgłoszonych terminach przy Sklepiku Kulturalnym CSK – wejście od Pl. Teatralnego.

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

do 28 LUT 2021 – przedłużony termin!

Ciche Kąty | poziom +1

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

Wystawa „Scena w Budowie – wspomnienia”

do 28 LUT 2021

Foyer Sali Operowej | poziom +1

Wystawa fotografii pochodzących ze spektakli i wystaw, prezentowanych w ramach czterech edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wybrane zdjęcia prezentują szczególne walory scenograficzne i kostiumograficze wydarzeń festiwalowych w obiektywie Doroty Bielak, Przemka Gąbki czy Marcina Pietruszy.

Wystawa „KILARIF”. Sebastian Smit

Do 7 MAR 2021

Galeria Wystaw Czasowych | poziom -1

KILARIF to wystawa typu site-specific, instalacja fotograficzno-multimedialna inspirowana twórczością Paula Celana, próba doświadczenia i transformacji poezji na obraz. Prezentowane prace to relacja pomiędzy słowem pisanym, a miejscem i przedmiotami w nim zgromadzonymi. Nakryty stół z talerzami wypełnionymi „czarnym mlekiem poranka”, nad nim zawieszone fotografie osób, które wcześniej przy tym stole były — absolutne doświadczenie milczenia i samotności. Druga część wystawy to bezkresna płaszczyzna falującej czerni — struktury nieokreślonej, słyszalnego szumu powietrza i migocącej materii. Wokół zainstalowane zdjęcia ludzi skierowane głową w dół, i naczynia wypełnione czarnym płynem — wrażenie bycia nieobecnym w otaczającej rzeczywistości — nicości. Na podłodze znajduje się zeszyt w kratkę, a każda z nich jest ponumerowana, każda to jeden dzień, a jest ich ponad 300 tysięcy. Instalację zamykają wielkoformatowe kompozycje typograficzne.

Sklepik Kulturalny CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz po miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…)

REPERTUAR CSK NA MARZEC:

Jazz w CSK | Oleś Brothers & Piotr Orzechowski – Waterfall

18 MAR 2021 | 19:00

Klub Muzyczny CSK

Trio Braci Oleś z Piotrem Orzechowskim to drugie w dorobku braci trio fortepianowe. Po współpracy z wybitnym amerykańskim pianistą Kenny’m Wernerem i przyjętej z entuzjazmem płycie „Shadows”, bracia zaprosili do współpracy niezwykle utalentowanego i obsypanego nagrodami polskiego pianistę młodego pokolenia Piotra Orzechowskiego. Tym razem artyści sięgają do muzyki legendarnego, zmarłego przed kilku laty austriackiego pianisty i kompozytora Joe Zawinula, który zasłynął jako lider Weather Report – jednego z najważniejszych zespołów jazzowych wszechczasów.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Koncerty | spektakle

KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU”

5 MAR 2021r | 17:30 i 20:30

Sala Operowa CSK

Twórczość Kabaretu Moralnego Niepokoju w dużej mierze odnosi się do aktualnej rzeczywistości społeczno-obyczajowej, choć także nieobca jest im poetyka absurdu. Twórcy grupy, jak sami mówią, stronią od tematów politycznych, chociaż nieraz w ich skeczach można odczuć cyniczne uwagi skierowane w stronę „organów rządzących”. Cechą rozpoznawczą Kabaretu Moralnego Niepokoju jest to, iż na scenie oprócz aktorów pojawiają się również muzycy, którzy wzbogacają cały występ i nadają mu żywy i niepowtarzalny charakter. Gwarantujemy wyśmienitą zabawę i najwyższy poziom rozrywki!

Kabaret Moralnego Niepokoju zaprasza na nową trasę:” Za długo panowie byli grzeczni.” – niezapomniane emocje i duża dawka śmiechu.

KONCERT ”CLEO”

6 MAR 2021 | 17:00 i 19:30

Sala Operowa CSK

Cleo czyli Joanna Klepko to piosenkarka, autorka tekstów i projektantka mody. Jest najpopularniejszą Polską wokalistką w sieci, jej profile społecznościowe zgromadziły ponad 1 500 000 (półtora miliona) fanów a jej teledyski na YouTube wyświetlono około 300 milionów razy.

Dwa nowe albumy piosenkarki to: hiperNOVA, na której znajdą się m.in. single „Łowcy gwiazd” i „Alfabet świateł”, oraz vinyLOV. Utwory artystki zarówno na płycie jak i na żywo brzmią świetnie. Koncerty Cleo to za każdym razem duża dawka emocji i pozytywnej energii.

Spektakl „PRZYGODA Z OGRODNIKIEM” | Reż. Kuba Wons

14 MAR 2021 | 16:00 i 19:15

Sala Operowa CSK

To spektakl o małżeństwie Dzikich. Oboje marzyli o karierze aktorskiej, jednak nie poszło im ona najlepiej. Znacznie więcej sukcesów niż na scenie osiągają w biznesie – radząc innym, jak żyć! I chociaż jako specjaliści od samorozwoju świetnie się sprawdzają, to prywatnie dogadują się coraz gorzej.

Jak eksperci od dobrych rad poradzą sobie z kryzysem we własnym związku? Jak długim cieniem na ich relacji położy się tytułowa przygoda z ogrodnikiem? Kim jest Andrew i co zrobić z trupem w szafie?

Wszystkiego dowiecie się podczas spektaklu!

Obsada: Anna Mucha (Cindy Dzika), Katarzyna Cichopek/Olga Szomańska (Bernice),Agnieszka Włodarczyk/Anna Korcz (Ruby),Michał Sitarski (Hal Dziki),Bogdan Kalus/Sylwester Maciejewski (Inspektor Snow), Artur Krajewski/Kuba Wons (Jeremy Cash)

KONCERT„KORTEZ-KWADRO TOUR”

15 MAR 2021 | 20:00

16 MAR 2021 | 20:00

Sala Operowa CSK

Po ośmiu letnich koncertach zapraszamy na wyjątkową trasę Korteza w scenerii zimowej.

W ostatnim czasie sporym przeobrażeniom uległ zespół towarzyszący, który zmniejszył się do kwartetu. Na scenie zobaczymy muzyków w składzie:

Kortez – śpiew, gitara, fortepian, gitara basowa, puzon, instrumenty klawiszowe;

Krzysiek Domański – gitara basowa, fortepian, gitara, instrumenty klawiszowe, chórki;

Robert Szymański – perkusja, chórki;

Tomasz Ziętek – trąbka, instrumenty klawiszowe.

Na program koncertów oprócz kluczowych piosenek z repertuaru Korteza złożą się także rzadziej wykonywane utwory jak: “Co myślisz?”, “ Czy to już jest dno?”, “Wiem, że mnie podglądasz”, “Wracaj do domu”, “Dlaczego z Tobą jestem?”, “Boję się”, “Mój dom” i inne.

Całość będzie miała lekko pulsujący charakter, do czego w ostatnich latach Kortez zdążył nas już przyzwyczaić.

KONCERT„QUEEN SYMFONICZNIE”

20 MAR 2021 | 19:30

Sala Operowa CSK

Niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu QUEEN z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry Alla Vienna już od 9 lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. QUEEN SYMFONICZNIE to absolutny fenomen – zaplanowany pierwotnie jednorazowy występ przerodził się w wielką trasę koncertową w największych salach w kraju. Na blisko 200 dotychczasowych koncertach pojawiło się około 150000 widzów, a każdy występ fani Queen wypełniają do ostatniego miejsca. Muzycy Alla Vienna w mniejszym składzie wystąpili także na premierze filmu “Bohemian Rhapsody” w listopadzie 2018.

To dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty wcielającego się w rolę Freddiego Mercury’ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do którego włączono nowe utwory w wyjątkowych aranżacjach na 10 instrumentów. W drugiej części wystąpi również gitarzysta solowy Darek Wawrzyniak.

KONCERT „KRZYSZTOF ZALEWSKI”

21 MAR 2021r. | 21:00

Sala Operowa CSK

Krzysztof Zalewski, to prawdziwa sceniczna bestia. Przekonał się o tym każdy, kto był kiedyś na show artysty. Wokalista, muzyk i kompozytor ogłasza właśnie marcową trasę, podsumowującą jego dotychczasowe koncertowe poczynania. Na wiosennych koncertach usłyszymy zarówno utwory z „Zeliga”, „Złota”, kilka niemenowych szlagierów, ale przede wszystkim po raz pierwszy fani będą mogli usłyszeć całkowicie nowe utwory, przygotowywane na nowy album, którego premiera planowana jest na przyszły rok.

SPEKTAKL „Seks, miłość i podatki”

27 MAR 2021 | 16:00 i 19:00

Sala Operowa CSK

Na tym świecie pewna jest tylko śmierć i podatki – ale czy na pewno? Bohaterowie tej szalonej komedii robią wszystko, żeby podważyć tę zasadę. A dla urozmaicenia wikłają się też w skomplikowane relacje miłosne.

Trójkąt miłosny to banał. W nowym spektaklu Teatru Komedia relacje romantyczne przybierają kształt skomplikowanych figur przestrzennych. Narzeczona zdradza głównego bohatera z jego najlepszym przyjacielem, który z kolei na chwilę musi zostać żoną kumpla, któremu przyprawia rogi. Zawiłe? Do tego wszystkiego należy dodać nie mającą o niczym pojęcia dziewczynę zdradzającego oraz pojawiającą się bez zapowiedzi matkę zdradzanego. Ale prawdziwe szaleństwo zacznie się dopiero wtedy, kiedy na scenie pojawi się wścibski sąsiad i pijany urzędnik skarbowy.

Wszystko dzieje się w szalonym tempie, a sami bohaterowie szybko tracą orientację, kto jest kim naprawdę, a kim tylko na niby. Na szczęście jedno nie opuszcza ich nawet na chwile – doskonałe poczucie humoru.

Seks, miłość i podatki” to znakomity spektakl w gwiazdorskiej obsadzie. Doskonała zabawa gwarantowana!

KONCERT „PAWEŁ DOMAGAŁA”

31 MAR 2021r. | 19:00

Sala Operowa CSK

Paweł Domagała to aktualnie jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych aktorów młodego pokolenia. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych, serialowych i filmowych. W ostatnim czasie dał się również poznać jako muzyk. Jest to jego druga, obok aktorstwa, największa pasja. Od wielu lat pisze i wykonuje swoje własne utwory. W tekstach śpiewa o miłości, wierze, przebaczeniu oraz spokoju wewnętrznym. Efektem tej pracy jest debiutancki krążek Opowiem Ci o mnie, który ukazał się w listopadzie br. Jest bardzo osobiście, intymnie, ale nie brakuje świeżych popowych melodii. O brzmienie i aranżacje zadbał Łukasz Borowiecki (założyciel zespołu Jamal i producent płyty Artura Andrusa Myśliwiecka).

Kino CSK

Repertuar Kina CSKw opracowaniu

Wirtualne Kino CSK

Dla tych, którzy nie mogą być w naszej Sali Kinowej mamy ofertę Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy ponad 200 niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

Akademia Kina CSK

Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych | wykład Tomasza Kolankiewicza

4 MAR 2020 | 19:00

online

W Polsce często powtarza się, że kino jest kobietą. Mówi się za Karolem Irzykowskim o X muzie. Brzmi to oczywiście ładnie, cóż kiedy przez lata polska kinematografia byłą domeną niemal wyłącznie mężczyzn. Chlubne wyjątki z Wandą Jakubowską, Barbarą Sass i Agnieszką Holland tylko potwierdzały tę regułę. Latami oglądaliśmy filmy realizowane przez mężczyzn i o mężczyznach. Stopniowo ta sytuacja się zmienia, a w polskim i światowym kinie kobiety coraz częściej dochodzą do głosu.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o roli kobiet w filmie. Zarówno tych stojących przed kamerą, jak i tych realizujących filmy. Filmoznawstwo wykształciło różne narzędzia do analizy kobiecej obecności w kinie – od feministycznej teorii filmu, po bardzo popularny test Bechdel. Jak wygląda pozycja kobiet w kinie w 2021 roku? I czy wypada opowiadać o niej mężczyźnie?

Let’s dance – choreografia i taniec jako język filmowy | wykład Kai Klimek

18 MAR 2020 | 19:00

online

Mówić o filmie/miłości jest jak tańczyć o architekturze. Znak „/” bierze się stąd, że wersji owego bon motu jest więcej niż jedna, podobnie jak autorów, którym się go przypisuje. Faktem jest jednak, że relacje kina i tańca są bliskie i ścisłe, i można je rozważyć na tzw. gazylionie (czytaj: naprawdę wiele) przykładów. Punktem wyjścia będą jednak cztery filmy, w których główne bohaterki przynajmniej w jednej scenie tańczą jakby jutro (a może dzisiaj?) miał skończyć się świat. Mowa o filmach „Midsommar” Ariego Astera, „Climax” Gaspara Noego, „Suspiria” Luki Guadagnino i „Ema” Pablo Larraina. Po co w nich taniec? Czy to język, który wyraża więcej niż sceny dialogowe i opowiadanie obrazem? Metafora? Naddatek i eksces? Komentarz polityczny i feministyczny? Raczej wszystko to jednocześnie!

Gwiezdne Wojny” z Davidem Hasselhoffem i inne włoskie klony epoki VHS | wykład Marty Weroniki Najman i Łukasza Stelmacha

25 MAR 2020 | 19:00

online

W połowie XX wieku włoski rynek filmowy ustępował tylko Hollywood, jeśli chodzi o skalę produkcji. Niestety, kiedy Amerykanie wrzucili piąty bieg wraz z premierami swoich pierwszych blockbusterów, filmowcy z Italii nie mieli zasobów i możliwości, by z nimi realnie konkurować. Ale nie składali broni, szczególnie gdy publika wciąż była głodna filmowych wrażeń, rozpędu nabierał rynek VHS, a nikt przecież nie zabraniał pożyczania pomysłów, które już odniosły sukces za oceanem.

Zapraszamy na krótki przegląd najdziwniejszych, najciekawszych i najbardziej bezczelnych włoskich klonów amerykańskich filmowych hitów, podczas którego opowiemy, jak to się stało, że Włosi doczekali się swoich lokalnych wersji „Gwiezdnych Wojen”, „Predatora” czy „Mad Maxa”.

Wystawy

Lech Mazurek. Hominem quaero

do 7 MAR 2021

Finisaż: 5 MAR | 17.00.

Galeria Wystaw Czasowych +1

Hominem quaero (łac. szukam człowieka) to łacińska maksyma wyrażająca niewiarę w znalezienie prawdziwego człowieka wśród ludzi. Pierwowzór przypisywany jest greckiemu filozofowi, z kręgu cyników, Diogenesowi z Synopy. W epoce Internetu, globalnych sieci, technologii rozpoznawania twarzy służących cybernetycznej inwigilacji, wyrażenie to nabrało nowego znaczenia. Obecnie w czasach pandemii i społecznego dystansu możemy przypisać mu jeszcze nowszą treść. Na wystawie Lecha Mazurka zaprezentowanych jest kilkadziesiąt prac graficznych w technice druku atramentowego. Przedstawiają one twarze konkretnych ludzi, rozpoznawalnych i anonimowych, czasami hybrydy. Wystawa jest artystycznym eksperymentem, którego punktem wyjścia była fotografia, a efektem końcowym jest drukowana grafika wektorowa, która ma na celu poszukiwanie wartości wizualnych. Lech Mazurek jest adiunktem w na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Tworzy grafikę artystyczną, projektową, plakat i malarstwo. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 60 wystaw zbiorowych i konkursów (min. Australia, Chiny, Czechy, Korea, Litwa, Szwecja, Tunezja, USA, Wielka Brytania).

Sebastian Smit – KILARIF

do 7 MAR 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1

Sebastian Smit — artysta wizualny; prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest nauczycielem akademickim na Wydziale Artystycznym UMCS, pracował jako profesor wizytujący na Akademii Sztuk Pięknych w Taiyuanie, Instytucie Designu w Pekinie, oraz Uniwersytecie Renmin w Pekinie. Pomysłodawca, współkurator, współorganizator Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin, kurator międzynarodowych wystaw. W sztuce interesuje go poszukiwanie abstrakcyjnej formy, budowanej przy pomocy punktu, znaku, płaszczyzny. Inspirują go rzeczy stare, zniszczone oraz procesy przemiany. Wystawa KILARIF jest pewnego rodzaju próbą podsumowania doświadczeń artystycznych, scalenia wrażeń.

Lubelska Wiosna”

19 MAR – 16 KWI 2021

Galeria Wystaw Czasowych +1 | Galeria Wystaw czasowych -1 | City Project -1

Wystawa jest efektem I Biennale malarstwa organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie we współpracy z Instytutem Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. LUBELSKA WIOSNA jest jedynym tego typu cyklicznym wydarzeniem po wschodniej stronie Wisły, mającym na celu promowanie i wspieranie młodych artystów poruszających się w obszarze szeroko pojętego malarstwa. Nie zakłada ograniczeń pod względem tematyki, techniki, czy konwencji malarskiej. Na wystawie zaprezentowane będą prace finalistów konkursu, wyselekcjonowane przez grono ekspertów.

Galeria Saska

Galeria Saska | Stanisław Wieczorek

20 MAR – 13 CZE 2021

Wernisaż: 20 MAR 2021 | 12:00

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Nadchodząca wystawa zaprezentuje twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej jak i użytkowej – projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografie. Stanisław Wieczorek ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz i z tą uczelnią związany jest do dziś. Od 1977 roku prowadził Pracownię Brył i Płaszczyzn na Wydziale Grafiki, a od roku 1980 Pracownię Geometrii i Kompozycji. Kierował oraz tworzył Międzywydziałową Pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W swojej karierze pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ponadto jest twórcą i dyrektorem Instytutu „Sztuka Mediów”. Wielokrotnie współpracował z wieloma wydawnictwami artystycznych tj. „Sugestie” czy dwumiesięcznik „Projekt”, włoskie czasopismo „Shop” czy „Linea grafica”. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą.

Andrzej Goliszek