Wernisaż Bartosza Musieja w PMDK

28 kwietnia w Galerii PMDK w Lubartowie otwarta została wystawa malarstwa Bartosza Musieja.

Urodzony w Siedlcach – malarz, grafik i fotograf sztuki malowania uczył się pod kierunkiem Antoniego Wróblewskiego. Prace swoje prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego ulubioną tematyką jest pejzaż. Najchętniej maluje nad Bugiem – w Mierzwicach. O nastrojowych pejzażach Bartosza Musieja, „malowanych ziemią”,  podczas wernisażu prac artysty opowiedziała nauczycielka PMDK, artystka plastyk i malarka Edyta Weremczuk.  Wystawę można będzie podziwiać w Galerii PMDK do 16 maja.

 13 maja pojawi się szczególna okazja : w godz. 15-18 w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc muzeów” w PMDK będzie można obejrzeć wystawę Bartosza Musieja oraz wystawę „Koloroskop”, stworzoną przez  dzieci z pracowni plastycznej PMDK.

„Bartosz Musiej posiada niezwykłą umiejętność konstruowania obrazów, głównie pejzaży, przy pomocy kilku barwnych plam. W jego obrazach nie ma tradycyjnego  modelunku, a przecież jest zawsze rozległa przestrzeń i niezwykłe światło. B. Musiej potrafi zostawić niedomalowane białe tło, które staje się niezbędną, integralną częścią obrazu. To jest bardzo trudne i cechuje najlepszych. Lubi obrazy monochromatyczne, ale też nie boi się czystych , mocnych barw. Maluje pejzaże horyzontalne, oszczędne, lapidarne, sprowadzone niemal do znaku – chmura, linia horyzontu, drzewo, woda. Maluje nie ciało”, ale ducha pejzażu. Maluje jego istotę”.

Mikołaj Malesza

Foto: Grupa Reporterska PMDK