Wernisaż Dagmary Siwiec

27 maja w Galerii PMDK w Lubartowie odbył się wernisaż wystawy Dagmary Siwiec. To pierwsza wystawa indywidualna prac podopiecznej Izabelli Dybały, zamykająca 12-letni czas edukacji Dagmary w pracowni plastycznej PMDK.

Imponujący dorobek świeżo upieczonej abiturientki zaprezentowany na wystawie to aż 35 prac rysunkowych i malarskich o różnej tematyce. Można wśród nich znaleźć obowiązkowe dla młodych adeptów sztuki martwe natury, pejzaże i studia postaci, ale zdecydowanie Dagmara Siwiec to już artystka, która  śmiało wkracza na drogę własnej inwencji i podejmuje tradycyjne tematy z ogromną kreatywnością, zwłaszcza portrety i autoportrety. Podczas wernisażu wystawy o Dagmarze i jej pracach opowiadała pani Izabella Dybała i pani Dyrektor PMDK Jolanta Tomasiewicz,  gratulacje składali także licznie zgromadzeni na wernisażu widzowie. Na zakończenie w pamiątkowym filmie zostały przypomniane teatralne dokonania Dagmary z Teatru 5 Złotych, w którym pracowała w PMDK pod kierunkiem pani Małgorzaty Adamczyk.

Dagmara Siwiec to lubartowianka, choć urodziła się w 2003 r. w Lublinie. Od 6 roku życia uczęszcza na zajęcia plastyczne w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie. Przez krótką chwilę uczyła się tu pod kierunkiem pani Edyty Weremczuk, a od 2010 r. jest podopieczną pani Izabelli Dybały. Od 2021 r. uczęszcza również na zajęcia rysunku i malarstwa do szkoły „Domin” w Lublinie. W latach 2016-2020 współtworzyła Teatr 5 Złotych, prowadzony przez panią Małgorzatę Adamczyk w pracowni teatralnej PMDK. Wystąpiła we wszystkich realizowanych przez ten zespół spektaklach, czyli  „Bzdurki, czyli baśnie dla dzieciinnych” (2016), „My. Po prostu” (2017), „On” (2018) i „Szklarnia” (2020), za które teatr otrzymał wiele nagród, m.in. I nagrodę w Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych, Kabaretów „Młody Teatr” Scena Młodych 2018, II nagrodę i wyróżnienie w Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Inscenizacje 2016” w Lublinie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty,  wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska” w Lublinie.

Dagmara Siwiec w swoim dorobku ma również indywidualne osiągnięcia  w konkursach plastycznych, m.in. nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Baśnie, bajki, bajeczki”. Regularnie brała udział w dziecięcych, a następnie młodzieżowych wystawach zbiorowych, organizowanych przez PMDK. Aktualna wystawa jest pierwszą indywidualną prezentacją dorobku artystycznego Dagmary.

W 2022 r. Dagmara Siwiec zdała maturę i planuje dalsze kształcenie artystyczne w Warszawie na kierunku: grafika na Akademii Sztuk Pięknych.

PMDK