Wielka Liga Czytelników – konkurs czytelniczy

Od listopada 2022 roku uczniowie z klas I-VIII z pięciu szkół powiatu lubartowskiego biorą udział w ogólnopolskim projekcie Wielka Liga Czytelników organizowanym przez śląskie instytucje kulturalno-oświatowe. Konkurs czytelniczy odbywa się w 3 kategoriach wiekowych (klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII) i składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap konkursu polegał na przeczytaniu do 20 grudnia co najmniej pięciu książek i zaliczeniu testów sprawdzających ich treść. W II etapie konkursu, który musiał zostać przeprowadzony do 10 stycznia 2023 roku, uczestnicy konkursu czytelniczego mieli do rozwiązania testy ze znajomości konkretnej książki w zależności od kategorii wiekowej. Celem tego etapu było wyłonienie maksymalnie 3-osobowych drużyn do etapu powiatowego.

28 lutego odbył się Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych Wielkiej Ligi Czytelników. W całej Polsce w tym teście wzięło udział 13493 uczestników z 687 placówek i do IV etapu, czyli VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielkiej Ligi Czytelników, zakwalifikowało się 2620 uczestników.

W powiecie lubartowskim do testu w formie online przystąpiło 10 drużyn. Test składał się ze 150 pytań związanych z konkretną książką wybraną przez Organizatora w zależności od kategorii, za który można było zdobyć maksymalnie 170 punktów. Do kolejnego etapu przechodzą drużyny, które zdobyły minimum 90%. Tytuł I Wicemistrza Powiatu zdobyły drużyny w przedziale 80-89%, tytuł II Wicemistrza Powiatu – drużyny z wynikami pomiędzy 70-79%, natomiast drużyny, które osiągnęły mniej niż 70% – tytuł Uczestnika Konkursu.

W naszym powiecie w kategorii klas I-III tytuł Mistrza Powiatu otrzymały drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie (167 punktów) i Zespół Szkół w Kamionce im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego (165 punktów).

Tytuł I Wicemistrza Powiatu zdobyły drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim i Szkoły Podstawowej im Św. Jana Pawła II w Rozkopaczewie.

W kategorii klas IV-VI tytuł II Wicemistrza Powiatu otrzymały drużyny ze Szkoły Podstawowej im Św. Jana Pawła II w Rozkopaczewie i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie, który odbędzie się już 28 marca br.

Kinga Grzelak, koordynator powiatu lubartowskiego