Wielki sukces młodych informatyków z SP1
Uczniowie SP1 w Lubartowie – Jakub Krupka i Witold Gliniak zwyciężyli I Ogólnopolskie Mistrzostwa IT, które miały miejsce 7 października podczas Poznań Game Arena.
– Są to największe w Polsce mistrzostwa z obszaru Techniki Informatycznej (IT) przeznaczone dla uczestników ze szkół podstawowych, średnich i wyższych – mówi nauczyciel informatyki Paweł Miąc, który przygotował uczniów do udziału w konkursie.
W Finale Pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostw IT wystąpiły dwie drużyny z SP nr 1 w Lubartowie. Obie z nich wróciły z sukcesami.
W kategorii Druk 3D drużyna w składzie Jakub Krupka i Witold Gliniak zajęła 1 miejsce. Zaś w kategorii cyberbezpieczeństwo drużyna w składzie Wiktor Guz i Mateusz Szczygieł zajęła 3miejsce. Uczniowie rywalizowali z rówieśnikami z całej Polski. W półfinałach konkursu startowało ponad 2200 drużyn. Do finału zakwalifikowało się po 10 drużyn z 6 kategorii tematycznych.
Głównym celem Mistrzostw IT było przygotowanie młodzieży do wymagań rynkowych.
– Poprzez udział w Mistrzostwach uczniowie zdobyli wiedzę o najbardziej aktualnych nowinkach technologicznych. Dużo pracy włożyli w swój sukces, nauczyli się tego w ciągu miesiąca czasu. Byli bardzo zaangażowani jednocześnie się dobrze bawiąc – mówi Paweł Miąc
Nagrody zdobyte przez uczniów to: drukarka 3D, voucher na usługi druków 3D, voucher dla uczestników na kurs druku 3D, kontrolery do gier, upominki od sponsorów.
Jakub Krupka i Witold Gliniak – I miejsce
Wystartowaliśmy w dywizji druk 3 D. Zadania były dla nas bardzo łatwe. Przygotowywaliśmy projekt do druku, musieliśmy znaleźć w google najbliższą drukarnie 3 D, rozdzielić filament na 4 równe części, rozpoznać w jakiej technologii zostały wydrukowane wydruki. Bardzo wzbogaciliśmy swoją wiedzę w zakresie nowych technologii., mogliśmy porozmawiać z osobami, które na co dzień się tym zajmują. W przyszłości planujemy iść do technikum informatycznego.
Wiktor Guz i Mateusz Szczygieł – III miejsce
Mieliśmy zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa i wiedzy z zakresu identyfikacji zagrożeń. Trzeba było między innymi rozpoznać czy dany e-mail i sms jest fałszywy czy prawdziwy, wiedzieć co to są protokoły sieciowe i kodowanie.
Katarzyna Wójcik