Wieści z Kozłówki

Sacrum Miejsca”

5 sierpnia o godz. 12.00 w ogrodach pałacowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Leszka Mądzika „Sacrum Miejsca”. Prace powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Ukrainy, a także w Polsce. Wernisażowi towarzyszyć będzie etiuda teatralna w wykonaniu Autora oraz młodzieży z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie.

Leszek Mądzik to scenograf, reżyser, malarz i fotograf. Jest założycielem Sceny Plastycznej KUL, twórcą jej spektakli oraz autorem licznych scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu z nich.

Prof. Leszek Mądzik o prezentowanych na wystawie fotografiach mówi tak: Dotknięcie sacrum w sztuce najpełniej ujawnia się w miejscach na to przeznaczonych. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa, mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z SACRUM.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca września.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Operetki Czar”

15 sierpnia w naszym Muzeum odbędzie się koncert „Operetki Czar”. Publiczności zaprezentują się soliści Operetki Śląskiej – Ewa Mierzyńska (sopran) i Andrzej Smogór (baryton), którym akompaniować będzie Adam Mazoń. Artyści wykonają popularne arie i duety z operetek i musicali najwybitniejszych kompozytorów: J. Straussa, F. Lehara, E. Kalmana i innych.

Bilety (w cenie 25 zł) można zarezerwować pod nr telefonu: 81 85 28 318, a ich sprzedaż odbywać się będzie w dniu koncertu. Zapraszamy wszystkich, którzy swoje kulturalne podniebienia chcą uraczyć w trakcie tej muzycznej uczty.

15 sierpnia, godz.16.00, kordegarda północna.

Sportowa Kozłówka”

Kozłówka to miejsce z bardzo bogatą tradycją sportową. To tutaj w 1924 roku z inicjatywy Adama Zamoyskiego, II ordynata kozłowieckiego a jednocześnie wieloletniego prezesa (1924–1936) Związku Towarzystw Gimnastycznych, zostało założone kozłowieckie gniazdo „Sokoła”. Jego powstanie poprzedzone było wcześniejszą kilkuletnią działalnością Klubu Sportowego „Kozłówka”, w którą mocno zaangażowani zostali dwaj synowie Adama: Leszek oraz Michał. Za sprawą prezesa Adama Zamoyskiego, jego osobistych ambicji i podejmowanych działań, Kozłówka stała się ogólnopolską areną dla rozwoju powszechnej kultury fizycznej i miejscem kształtowania ludzkich charakterów i postaw społecznych, zgodnie z powiedzeniem „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Chcemy nawiązać do tej tradycji i 19 sierpnia zapraszamy na wielki rodzinny piknik sportowy na terenie muzealnego parku. Będzie można spotkać przedstawicieli różnych dyscyplin i wraz z nimi pograć m.in. w piłkę nożną, siatkówkę, bule, Lacrosse. Nie zabraknie także zmagań drużynowych, gier i zabaw dla najmłodszych, konkursów i wielu niespodzianek. Dzięki naszym partnerom, żaden z uczestników nie wyjdzie z pikniku z pustymi rękami.

Celem imprezy jest: rozwijanie sprawności ruchowej u dzieci * kształtowanie postawy prozdrowotnej oraz pozytywnych cech charakteru * wdrażanie do czynnego wypoczynku oraz do współdziałania i współpracy w grupie * integracja dzieci z różnych środowisk * promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku oraz zasad fair-play, szacunku i tolerancji.

Swoje wsparcie zadeklarowało już m.in. Ministerstwo Sportu, Stowarzyszenie Sąsiedzi, OSM Krasnystaw, Hurtownia Wodzianka.

19 sierpnia, godz.11.00–16.00. Wstęp na imprezę jest wolny.

Adam Kościańczuk

4.0.4