Wieści z Kozłówki

15.09.2017 r.

Obudź W SObie Zwycięzcę”

„Obudź W SObie Zwycięzcę” to II Ogólnopolski Turniej Drużyn Muzealnych Wewnętrznych Służb Ochrony o puchar Dyrektora Muzeum Zamoyskich. Uczestnicy Turnieju będą mieli za zadanie wykazać się wiadomościami na temat muzeów uczestniczących w konkursie, wiedzą teoretyczną oraz sprawnością praktyczną w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnościami strzeleckimi.

Organizatorem zawodów jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, a partnerem imprezy – Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z Warszawy. W tym roku w Turnieju weźmie udział 5 ekip z różnych regionów Polski – Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum–Zamek w Łańcucie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Rywalizacja rozpocznie się w piątek o godz. 12.00.

18.09.2017 r.

Kozłówka w ogniu!”

W poniedziałek na terenie Muzeum w Kozłówce przeprowadzone zostaną ćwiczenia strażackie. Celem akcji będzie sprawdzenie przygotowania personelu placówki muzealnej do sytuacji kryzysowej i współdziałania z Państwową Strażą Pożarną przy ewakuacji osób i mienia z Muzeum. Pracownicy, pod okiem strażaków, będą musieli wykazać się znajomością sygnałów alarmowych oraz zasad, działań i miejsc ewakuacji. Ćwiczebny pożar wybuchnie na pałacowym strychu. Już kilka minut po sygnale alarmowym na miejsce powinny przyjechać wozy strażackie. Przed strażakami, poza samymi działaniami gaśniczymi, nie lada wyzwanie – ewakuacja nieprzytomnego pracownika. W tym czasie zadaniem muzealników, podzielonych na zespoły, będzie ewakuacja eksponatów.

Ćwiczenie rozpoczną się o godz. 10.00 na pałacowym dziedzińcu.

21.09.2017 r.

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych”

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, Wydziałem Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Lublinie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeprowadzą wspólne działania profilaktyczno-edukacyjne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Celem działań jest podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego związanej z zagrożeniami, jakie płyną z niewłaściwych zachowań za kierownicą. Lekceważenie przepisów drogowych niejednokrotnie staje się przyczyną ludzkich tragedii, natomiast umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest jednym z ogniw ,,łańcucha ratowniczego” i ,,łańcucha przeżycia”. Nierzadko sprawność i czas podjętych działań na miejscu zdarzenia ma wpływ na przeżywalność poszkodowanych. Każdy z zatrzymanych kierowców będzie mógł odbyć bezpłatnie profesjonalny instruktaż na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym, zasad postępowania z kilkoma osobami rannymi oraz wykonać czynności resuscytacyjne na fantomie. Dla aktywnych uczestników akcji przygotowano wiele cennych niespodzianek.

TERMIN DZIAŁAŃ

21 września 2017 roku (czwartek), godz. 10.00–15.00.

MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁAŃ

Droga krajowa nr 19, szczegółowe miejsce zostanie podane opinii publicznej w terminie późniejszym.

23–24.09.2017 r.

Ciekawe jest życie staruszka”

W dniach 23–24 września w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się akcja „60+kultura” organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej ramach każdy senior będzie mógł zakupić karnet na wszystkie nasze ekspozycje za jedyne 18 zł, a pojedyncze wejście do pałacu – już za 6 zł. Zapraszamy grupy zorganizowane, jak i turystów indywidualnych. Powiedzcie o naszej akcji swoim rodzicom, dziadkom, znajomym. Naprawdę warto, do zobaczenia!

27–28.09.2017 r.

Profilaktyka konserwatorska w muzeum”

Szkolenie organizowane jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Jego tematyka koncentruje się wokół zagadnień przechowywania muzealiów w magazynach, warunków ich ekspozycji oraz przygotowania do transportu (odpowiedniego obchodzenia się z różnego rodzaju przedmiotami, jak i nadzorem nad ich pakowaniem oraz wysyłką i odbiorem). Uczestnicy szkolenia będą mieli także okazję zapoznać się z różnorodnymi zagadnieniami profilaktyki konserwatorskiej we wszystkich ekspozycjach Muzeum Zamoyskich.

06.10.2017 r.

Zwiedzanie z duchami”

Nocne zwiedzanie pałacu i spotkanie z duchem Marii z Granowskich Zamoyskiej, która zmarła 12 czerwca 1846 roku, przeżywszy 72 lata. Przyczyna jej śmierci nie jest w zupełności znana i przez lata owiała się dramatyczną legendą, którą przybliżymy w trakcie zwiedzania.

Termin zwiedzania: 06.10.2017 r., godz. 18.00.

Cena biletu: 35 zł.

Czas zwiedzania 80 min.

Liczba miejsc: 30.

Obowiązują wyłącznie wcześniejsze rezerwacje pod nr telefonu: 81 8528310.

7–8.10.2017 r.

„Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny”

„Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” to projekt Polskiej Organizacji Turystycznej, w którym mamy przyjemność uczestniczyć od początku jego istnienia. W dniach 7–8 października 2017 roku przygotowaliśmy dla Państwa specjalną promocję na zwiedzanie naszego Muzeum. W tych dniach obowiązywać będzie rabat na bilet normalny do Powozowni (z 5 zł na 2 zł) i wystawy czasowej „Pejzaż z Wisłą w tle” (z 5 zł na 2 zł). Promocyjne bilety można zakupić od 18 września do 8 października w kasie Muzeum w godzinach jej funkcjonowania. Serdecznie zapraszamy!

Adam Kościańczuk

Ćwiczenia strażackie