Wieści z Kozłówki

Kuchnia Hrabiego

„Kuchnia Hrabiego” to autorski program kulinarny Muzeum Zamoyskich w Kozłówce prezentujący praktyczne wskazówki, jak przyrządzić tradycyjne polskie potrawy, realizowany wspólnie z TVP3 Lublin. Anturaż programu w postaci majestatycznego zespołu pałacowo-parkowego oraz cechy wizualne przygotowywanych dań przenoszą widzów w świat dawnych gustów i podniebień. Lekki język prowadzących i przystępne przepisy powodują, iż „Kuchnia” cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kucharzy amatorów, jak i osób zawodowo zajmujących się gotowaniem. Pierwszy sezon Kuchni Hrabiego składa się z 6 odcinków, prezentowanych co dwa tygodnie w sobotnie przedpołudnie. Pierwszy odcinek dostępny jest już pod tym linkiem: https://lublin.tvp.pl/36800322/14-kwietnia-2018.

21 kwietnia 2018 roku „Slow Art Day”

21 kwietnia 2018 roku, w ramach Slow Art Day, wszystkich chętnych do wolnego kontemplowania sztuki zapraszamy na spotkanie przy zegarze słonecznym na dziedzińcu zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00. Opowiemy historię kozłowieckiego „słonecznika”, zdradzimy, kto był jego inspiratorem, a kto autorem, podpowiemy, gdzie szukać podobnych zegarów na Lubelszczyźnie. Będzie można także zaopatrzyć się we własny zegar słoneczny.

Spotkanie będzie zachętą do zwiedzenia wystawy „Cień czasu”, która 27 kwietnia zostanie otwarta w sali na piętrze teatralni Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W tym samym dniu (27.04) odbędzie się również konferencja naukowa „Zegary słoneczne Jana Baranowskiego”.

27 kwietnia 2018 roku „Cień Czasu”

Wystawa „Cień czasu” przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym, stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce, ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tych najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną częścią wystawy będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego oraz ich związkom z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Zaprezentowane zostaną również różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

Wystawa będzie czynna od 27 kwietnia do 30 września 2018 r. w Teatralni, w sali na piętrze.

W dniu otwarcia odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Zegary słoneczne Jana Baranowskiego”.

Patronat honorowy nad projektem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jak Majówka, to Kozłówka!

1–3 maja, w godz. 10.00–16.00 „Mundurowa Majówka”

W programie między innymi: Kulinarne Manewry Powiatu Lubartowskiego (festiwal kuchni polowych), III Ogólnopolski Zlot Akordeonistów, występy zespołów ludowych, pokaz rekonstrukcji historycznych, prezentacje sprzętu strażackiego, wojskowego, medycznego i policyjnego, pokaz możliwości bojowych strażaków z OSP Kamionka, wykłady o bezpieczeństwie drogowym, gry i animacje dla najmłodszych, w tym dmuchane zamki.

Codziennie występ zespołu Havana. Organizatorami wydarzeń są: Stowarzyszenie Sąsiedzi oraz Fundacja Laboratorium Turystyki.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Cały maj „Zakochana Kozłówka”

Cykl atrakcji i konkursów dla zakochanych nie tylko w Kozłówce, ale i w sobie nawzajem.

Adam Kościańczuk

majówka policyjna

pałac elewacja zachodnia