Wirtualna podróż uczniów II LO na dach Persji

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie, pomimo trwającej pandemii i nauki zdalnej, nadal rozwijają swoje pasje i zainteresowania, choć w zupełnie innej formie, zachowując środki ostrożności.

Aby ukazać najmłodszym uczniom II LO trudy i jednocześnie piękno wspinaczki wysokogórskiej, nauczycielka geografii i opiekunka SKKT Azymut, Katarzyna Płaszczewska, zgłosiła zainteresowanych pierwszoklasistów do webinarium poświęconego alpinizmowi. 12 listopada grupa młodzieży z klasy I d wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego, działający przy Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

Prelekcja odbyła się on-line na platformie Teams, a gościem był Jacek Podkościelny – podróżnik i alpinista, który zdobył m. in. Mont Blanc, Kilimandżaro, Kazbek, Ararat i Jebel Toubkal. Tym razem opowiedział słuchaczom o swojej wyprawie na dach Persji – w góry Elburs i na Demavend.

W prezentacji, opatrzonej autorskimi fotografiami, podróżnik przedstawił etapy zdobywania Damavad, najwyższego szczytu Iranu, który jest położony w paśmie Elburs i mierzy 5 610 m n.p.m. Właściwa wyprawa rozpoczęła się od miejscowości Polur, skąd ekipa wyruszyła ze swoim przewodnikiem w stronę Gosfandsara, czyli Camp 2 rozłożonego na 3 000 m n.p.m. i wyróżniającego się charakterystycznym obiektem – meczetem ze złotą kopułą. Kolejnym punktem było zdobycie Camp 3 na wysokość 4 200 m n.p.m. i dalsza podróż w stronę szczytu. Wędrówka nie była łatwa, ponieważ z wulkanu nadal wydobywają się opary siarki utrudniające oddychanie. Alpiniści nie pozostali zbyt długo na szczycie, ale pogoda pozwoliła na zrobienie pięknych zdjęć i kontemplację dzikiej przyrody, nieskażonej ingerencją człowieka.

Jacek Podkościelny zachęcał młodzież do podejmowania podróży – oczywiście po ustaniu pandemii. Doświadczony alpinista przekonywał, że na świecie jest bardzo wiele miejsc, które można zwiedzić bez dużego wkładu finansowego, a z pewnością zachwycą swoim pięknem i egzotyką. Opowieści podróżnika skłoniły też do refleksji o tym, jak niewiele wiemy o innych krajach i panującej w nich sytuacji społeczno-politycznej, a w jak wiele stereotypów wierzymy, choć nie mamy pełnej wiedzy o świecie.

Z pewnością uczestnicy webinarium przekonali się, że warto podjąć wyzwanie i zwiedzać świat, bo jak mówi przysłowie: Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje.

II LO