Witryna Teatralna

PMDK w Lubartowie zaprasza dzieci i rodziców na tegoroczną „Witrynę Teatralną – z Mikołajem”8 grudnia na scenie ZS nr 2 w Lubartowie (ul. Chopina 6)  o godz. 16.00 będzie można zobaczyć cztery spektakle dla dzieci.

 

Trzy spektakle zagrają rówieśnicy, a jeden – dorośli z Teatru  Kto Tam?. Wystąpią reprezentanci PMDK – Teatr Groszki i Teatr Prawdziwych Mężczyzn, grupy pracujące pod kierunkiem pani Małgorzaty Adamczyk.  Jako gość zaprezentuje się teatr dziecięcy  Raz-Dwa-Trzy-My! ze Szkoły Podstawowej w Ciecierzynie ze spektaklem „Loookomotywa” w reżyserii Grażyny Wójtowicz i Katarzyny Wieczorek. Grupa  jest laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Bełżycach, Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Inscenizacje 2019”. Teatralny gwóźdź programu to Teatr Kto Tam?,który zagra spektakl „Czerwony kapturek” w reżyserii Katarzyny Marjasiewicz. Aktorzy po przedstawieniu poprowadzą krótkie warsztaty z widownią.  Wszystkie grzeczne dzieci powinny pojawić się na „Witrynie”, ponieważ zapowiedział już swoje przybycie  wyjątkowy gość, wielbiciel teatru – św. Mikołaj!

Wstęp wolny

Wystąpią:

Teatr Groszki – PMDK w Lubartowie

Opowieści z walizki”

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Adamczyk

Obsada:

Zofia Ćwiklińska, Teresa Haraszczuk, Kornelia Jabłońska, Wiktoria Kałuża, Nikodem Kulik, Maja Kowalczyk, Antonina Małyska, Jakub Matyjaszczyk, Lena Prudaczuk, Maja Ścibiorska, Lena Wasak, Laura Wąsik, Olga Wolanin, Liwia Zalewska

Ile mieści się  w teatralnej walizce? Wszystko, co jest potrzebne w teatrze:  kostiumy, scenografia, rekwizyty, wiele pomysłów, z powodzeniem zmieści się także kilka wierszy…  Tym razem dzieci z najmłodszej grupy teatralnej w PMDK  do swojej teatralnej walizki spakowały wiersze Juliana Tuwima.

Czas: 10 min.

Teatr Prawdziwych Mężczyzn – PMDK w Lubartowie

Dżentelmeni”

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Adamczyk

Obsada: Adam Broniszewski, Kacper Broniszewski, Jan Banachewicz, Szymon Filip, Antoni Kozak, Aleksander Matyjaszczyk, Jan Pawlikowski, Dawid Zalewski

Takiej grupy w PMDK jeszcze nie było –  jej członkowie to sami mężczyźni, choć jeszcze bardzo młodzi (7-10 lat). W chłopięcym – w tematyce i stylistyce – spektaklu „Dżentelmeni” chłopcy stawiają pytanie, czy odważnym mężczyznom przydają się  dobre maniery…

Czas: 12 min.

Grupa Teatralna  Raz- Dwa-Trzy -My! – Szkoła Podstawowa w Ciecierzynie

Loookomotywa”

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Wieczorek i Grażyna Wójtowicz 

      Grupa Teatralna  Raz- Dwa-Trzy -My! – działa przy Zespole Placówek Oświatowych    w Ciecierzynie. Opiekunkami grupy, reżyserami i scenarzystkami są Katarzyna Wieczorek i Grażyna Wójtowicz. Grupa ma na swoim koncie siedem premier. Spektakle powstają w oparciu o własne scenariusze, a inspiracją stają się dzieła literackie tak doskonałych autorów jak Mrożek, Beckett, Szekspir, Szymborska oraz obserwacje otaczającego nas świata, ludzi i   sytuacji.  W czerwcu 2019 roku grupa wzięła udział  w dwudniowych warsztatach teatralnych  w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. 

        Spektakl pt. „Loookomotywa” na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Lokomotywa” to teatralna zabawa na znaczeniach, treściach i brzmieniach słów utworu. Został dostrzeżony i doceniony za niezwykły dynamizm i zaangażowanie młodych artystów. Grupa została laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Bełżycach. Otrzymała również wyróżnienie  podczas Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie i w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Inscenizacje”. Jurorzy podkreślali zespołowość  oraz odwagę w przełamywaniu  schematów interpretacyjnych i rytmicznych wiersza w inscenizacji.

Czas: 10 min

Teatr Kto Tam?  –    Fundacja „Architekci Kultury” w Świdniku  

Czerwony kapturek” i warsztaty teatralne

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz

O spektaklu

Widowisko to autorska wersja  baśni o „Czerwonym kapturku”. Tekst mówiony wierszem, wspaniałe piosenki, piękne lalki i bajkowa scenografia. Spektakl łączy technikę lalkową z techniką żywego planu. Jest pełen humoru i wciąga dzieci w akcję sztuki.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz

Muzyka: Bartłomiej Abramowicz

Scenografia: Anna Łuka, Jakub Marjasiewicz

Warsztaty

Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne, W trakcie ich trwania uczestnicy biorą udział w zabawach teatralnych skupiających się głównie na animacji lalki i przedmiotu, a także operowania głosem i wyzwalaniu emocji.

O teatrze

Teatr Kto tam? powstał w 2015 r. i działa pod skrzydłami Fundacji „Architekci kultury”, której działania skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W dużej mierze obejmują one edukację kulturalną, twórczość teatralną i animację środowiska lokalnego. Zespół przygotowuje spektakle dla dzieci i młodzieży, a także widowiska uliczne, dbając o różnorodność wykorzystywanych form. Prowadzi również warsztaty teatralne. Dla członków zespołu teatr jest ogromną pasją, a jego artyści uwielbiają pracę z dziećmi, których uśmiech sprawia im największą radość.

Fundacja oraz działający w jej strukturach teatr współpracują z wieloma przedszkolami, szkołami, domami kultury z terenu województwa lubelskiego. Wraz z Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice od roku 2017 organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”.

Czas: 40 min (spektakl) + warsztaty z widownią  (15 min).