Wizyta licealistów w muzeum

Pod hasłem „Lubartów- moje miasto” młodzież klasy 3M z ZS nr 2 w Lubartowie z wych. p. Martą Mazurek uczestniczyła w wystawie Muzeum Regionalnego w Lubartowie pt. „Akwarelowe wspomnienie przeszłości”.

Dyrektor Muzeum Ewa Sędzimierz  przypomniała „przykurzoną” przeszłość naszego miasta ukrytą w starych fotografiach,  dokumentach i przedmiotach. Niezwykłe wrażenie wywarły na młodzieży fotografie młodych ludzi pochodzenia żydowskiego, Lubartowian, patrzących ze zdjęć z nadzieją w przyszłość, nieświadomych jeszcze, że ta przyszłość zostanie im odebrana.

W niezwykły świat dawnego Lubartowa, z okresu wspólnego funkcjonowania społeczności żydowskiej i polskiej, przeniosła nas ekspozycja akwarel lubelskiego malarza Bartłomieja Michałowskiego. Obrazy przesycone barwami, jednocześnie przymglone, z ukrytą w tle historii  tajemnicą, wprowadzają widza w uliczki naszego miasta z przeszłości.

Wizyta w Muzeum Regionalnym to niezwykła uczta duchowa, a jednocześnie ciekawa lekcja historii naszej Małej Ojczyzny, naszego miasta.

ZS2