WŁOSKIE ABC uczniów II LO

Z Lubartowa wyruszyliśmy 24 września o godzinie 07.30. Celem naszej wycieczki były Włochy. Jechaliśmy przez Czechy oraz Austrię. Towarzyszył nam pan Tomasz Radochoński, nasz pilot. Byliśmy bardzo podekscytowani, a atmosferę w autobusie umiliła nam przyjemna włoska muzyka.

            Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się na spacer po mieście Rimini. Podziwialiśmy liczne zabytki, między innymi Łuk Augusta, malownicze fasady kamienic i kościoły. Mogliśmy zaobserwować codzienność mieszkańców miasta, a także spróbować prawdziwej włoskiej pizzy, makaronów, rogalików czy kawy.

            Po południu udaliśmy się na plażę. Świeciło słońce, w powietrzu unosił się lekki powiew wiatru. Woda w morzu była ciepła, a fale imponujące. Kolacja była dla nas niemałym zaskoczeniem, ponieważ składała się ona z dwóch dań głównych i deseru. Okazało się, że jest to typowe dla kuchni włoskiej. Tutaj na pierwsze danie jada się makaron z sosem i serem.

            Dzień trzeci zaczęliśmy od pysznego włoskiego śniadania. Następnie wyruszyliśmy do Watykanu. Podczas podróży podziwialiśmy majestatyczne Apeniny. Na miejscu podzieliliśmy się na 2 grupy i zwiedzaliśmy Bazylikę Św. Piotra oraz Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską.

            Kolejnego dnia już o godzinie 06.30 wyruszyliśmy metrem na audiencję do papieża Franciszka. Dla wielu z nas było to bardzo podniosłe i wzruszające wydarzenie. Następnie spotkaliśmy się z polskim księdzem, który oprowadził nas po Wiecznym Mieście. Mieliśmy okazję zobaczyć Kapitol, Forum Romanum, Łuk Septymiusza Severa, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny oraz legendarny Panteon, który jest jedynym całkowicie niezmienionym obiektem od czasów starożytności. Oprócz tego widzieliśmy piękną fontannę Di Trevi i Schody Hiszpańskie – idealne miejsca na sesje zdjęciowe ;).

            Zwiedzanie zakończyliśmy przy Koloseum – tu również można było poczuć ducha przeszłości i porównać literaturę oraz film z rzeczywistością. Mimo wysokiej temperatury zwiedzanie było bardzo owocne, a rzymskie obrazy na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

            W czwartek wyruszyliśmy do Wenecji. Stamtąd przepłynęliśmy statkiem na wyspę Murano. Zwiedziliśmy hutę szkła, w której mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji wytwarzania szklanych wyrobów. Pokaz był naprawdę fascynujący, a prowadził go sam mistrz Vittorio.

            Potem znowu, jak na miasto na wodzie przystało, przemieściliśmy się statkiem. Na placu Św. Marka spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po bazylice i pokazała najciekawsze zakątki Wenecji. Mieliśmy czas na delektowanie się miastem, zdjęcia, zjedzenie włoskich przysmaków. Następnie dopłynęliśmy statkiem do miejsca, w którym czekał na nas autobus powrotny do Polski.

            Z tęsknotą w oczach i widokiem zachodzącego nad Wenecją słońca wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

            Naszymi opiekunami podczas tej niezwykłej wyprawy byli: Katarzyna Płaszczewska, Izabella Bącławek, Anna Przybysławska i Adam Małecki.

                                                                                                                      Łucja Jabłońska, kl. 2g