„Wolni od używek” – warsztaty profilaktyczne w II LO

Podejmowanie decyzji związane jest z procesem wyboru odpowiedniego kursu działania. Często wymaga to dokonania wyboru „najlepszej” opcji z wielu możliwych rozwiązań.

Życie bez nałogów jest szczęśliwe i wolne od ograniczeń jakie narzucają nam palenie, picie alkoholu, czy branie narkotyków. Wielu młodych ludzi myśli, że potrzebuje dodatkowego „paliwa” i ekstremalnych doświadczeń aby poczuć prawdziwą wolność.

Wolność to możliwość wyboru, z którego często nie korzystamy naśladując bezmyślnie zachowanie kolegów, czy koleżanek Picie alkoholu, branie narkotyków, czy dopalaczy prowadzi do katastrofy. Konsekwencje zdrowotne, wyniszczenie organizmu to jednak nie wszystkie następstwa uzależnienia.

Aby przeciwdziałać uzależnieniom od różnych używek w II Liceum Ogólnokształcącym odbyły się w klasach pierwszych i drugich warsztaty profilaktyczne prowadzone przez pana Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa.

Młodzież w czasie spotkania doszła do wniosku, że palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków zabierają wolność. To używki przejmują kontrolę nad naszym życiem i nie pozwalają cieszyć się tym, co naprawdę ważne, czyli rodziną, uśmiechem najbliższych… Życie bez nałogów jest szczęśliwe i wolne od ograniczeń. Możemy sami wybierać co dla nas jest lepsze. Myślimy racjonalnie, mamy czysty umysł, który jest piękny. Wciągając się w różnego rodzaju nałogi ograniczamy siebie i swoje możliwości. Zamiast walczyć z problemami wolimy ich nie dostrzegać lub po prostu się im poddać.

II LO