Wspierajmy nasze organizacje

Alwernia: Przekaż nam 1 %

W powiecie lubartowskim działa kilkanaście organizacji pożytku publicznego. Na rozliczenie się z fiskusem i przekazanie im 1 procenta swojego podatku mamy czas do 30 kwietnia. W ubiegłym roku podatnicy podlegający pod Urząd Skarbowy w Lubartowie najczęściej w swoich rozliczeniach wskazywali na Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II w Lubartowie oraz Stowarzyszenie Alwernia – Franciszkańskie Dzieło Promocji i Rodziny. W cyklu „Przekaż 1 % podatku” prezentujemy te trzy organizacje. W kolejnych częściach cyklu opowiemy o innych OPP, działających w naszym powiecie, którym także warto pomóc.

 

– Początki Stowarzyszenia ALWERNIA – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny sięgają 2008 roku, kiedy to grupa młodych ludzi gromadzących się przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie wraz z braćmi Kapucynami zdecydowała się stworzyć warunki dla promocji podstawowych wartości, takich jak rodzina oraz dla rozwoju dzieci i młodzieży. W ten sposób, od 4 lat, założenia stowarzyszenia realizujemy na wiele sposobów – zaczyna podsumowanie Marcin Socha, prezes Stowarzyszenia.

Po pierwsze – wsparcie dla potrzebujących

Bezpłatna Poradnia Młodzieżowo-Rodzinna „Alwernia” to szerokie grono specjalistów –wolontariuszy z poszczególnych dziedzin, którzy udzielają darmowej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, czy prawnej. Prowadzone są także konsultacje z socjologiem. Zapewnione jest wsparcie dla osób dotkniętych problemem alkoholizmu. Stowarzyszenie oferuje również swoją pomoc w zakresie bezpłatnych zajęć edukacyjnych, gdzie wykwalifikowani nauczyciele udzielają korepetycji z różnych przedmiotów dla uczniów szkół zarówno podstawowych, jak i gimnazjalnych oraz średnich.

Jednym z ważnych punktów w kalendarium stowarzyszenia jest Akcja Mikołajkowa. Stowarzyszenie ALWERNIA oraz młodzież gromadząca się w Ruchu Światło – Życie działającym przy klasztorze, co roku, w okolicach grudnia, organizują zbiórkę pieniędzy, zabawek, ubrań i słodyczy dla dzieci z ubogich rodzin Lubartowa.

 

Po drugie – promocja rodziny

Stowarzyszenie regularnie podejmuje się organizacji charytatywnych imprez promujących wartości rodzinne. Jedną z nich jest coroczny Festyn Rodzinny „Kapucynalia”, organizowany na początku czerwca. Zebrane podczas festynu fundusze przeznaczane są na różnego rodzaju inicjatywy wspierające potrzebujących.

 

Po trzecie – pasja

Stowarzyszenie zajmuje się także organizacją Kapucyńskiego Pikniku Motocyklowego. Ta jednodniowa impreza jest także imprezą o charakterze charytatywnym.

Kolejnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia ALWERNIA jest Lubartowska Liga Koszykówki, zapoczątkowana w 2009 roku. Liga stanowi alternatywę dla ludzi młodych, jako zdrowy i bezpieczny sposób spędzenia wolnego czasu. Z biegiem czasu, pasjonatów gry w kosza przybywało, dlatego ten obszar działalności stowarzyszenia wzbogacił się o takie przedsięwzięcia, jak Streetball czy Basketball – Turniej Jednodniowy.

 

Po czwarte – promocja młodzieży

Przy stowarzyszeniu działa również Młodzieżowa Grupa Dziennikarska zrzeszająca uczniów szkół średnich. Młodzież ma okazję sprawdzić swoje umiejętności także w praktyce. Młodzi współtworzyli już kilka audycji w Radiu eR, brali udział w corocznych Młodzieżowych Warsztatach Dziennikarskich organizowanych przez lubelskie media, a także pod okiem profesjonalistów szkolili się w Radiu Lublin.

 

Po piąte – rozwój duchowy

Stowarzyszenie nie zapomina o swoich korzeniach, dlatego też stawia na rozwój duchowy, czego owocem są cykle tzw. Adoracji Czwartkowych. Składają się na nie uroczyste adoracje Najświętszego Sakramentu w każdy trzeci czwartek miesiąca. Do tej pory udało się zorganizować dwa takie cykle – „Ojcze Nasz” oraz „Sakramenty”. Obecnie, czwartkowe spotkania dotykają tematów poruszonych przez papieża Benedykta XVI na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.

 

Po szóste – promocja artystów

Promocja sztuki także wpisana jest w działalność stowarzyszenia, które organizuje liczne konkursy plastyczne i artystyczne dla dzieci i młodzieży. Dodatkowym przedsięwzięciem z tego zakresu są również tzw. Zaduszki Artystyczne – coroczny koncert upamiętniający wybitnych, zmarłych już muzyków.

 

Po siódme – …to zależy od was

Stowarzyszenie ALWERNIA – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny posiada status organizacji pożytku publicznego. Każdy może nas wspomóc, przekazując 1% podatku podczas corocznego rozliczenia. Wsparcie, które otrzymujemy, dowód na to, że nasza działalność nie jest wam obojętna. Jest to również dla nas ogromny zastrzyk energii, który motywuje nas do działania i staje się inspiracją dla nowych projektów. Serdecznie dziękujemy państwu za okazane serce.

Nasz numer KRS:  0000300023

 

 

Początki Stowarzyszenia ALWERNIA – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny sięgają 2008 roku. Grupa młodych ludzi gromadzących się przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie wraz z braćmi kapucynami zdecydowała się stworzyć warunki dla promocji podstawowych wartości, takich jak rodzina oraz dla rozwoju dzieci i młodzieży. Od 4 lat założenia stowarzyszenia realizujemy na wiele sposobów.

 

Organizacje działające w Lubartowie i w powiecie:

 

Alwernia – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny –  KRS 0000300023

Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny  – KRS 0000229422

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Lubartowie – KRS 0000035057

Stowarzyszenie Miejski Klub Turystyki Rowerowej „Relaks” w Lubartowie – KRS 0000192306

Miejski Klub Lekkoatletyki „Nefryt” Lubartów – KRS 0000204585

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła w Lubartowie – KRS 0000235289

Towarzystwo Ziemi Ostrowa Lubelskiego – KRS 0000021187

Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Pro Educatio” z Ostrowa Lubelskiego – KRS 0000211180

Fundacja Razem Pro Publico Bono – KRS 0000207554

Fundacja na Rzecz Spacyfikowanej przez  Hitlerowców Wsi Jamy – KRS 0000226954

Centrum Pomocy „Otoczmy Troską Życie” im. Karola Wojtyły w Lisowie – KRS 0000340068