Wychowankowie PMDK na kulturalnej wycieczce

47 wychowanków PMDK w Lubartowie wzięło udział w wycieczce do Warszawy, która odbyła się 4 listopada. W stolicy na podopiecznych Izabelli Dybały, Edyty Weremczuk i Urszuli Bednarczyk czekała prawdziwa artystyczna i edukacyjna uczta.

Ogromnym przeżyciem dla młodych adeptów pracowni plastycznej była wizyta na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, po której oprowadziła młodych Katarzyna Dyjewska, prodziekan Wydziału Malarstwa. Wielkie wrażenie wywarły na młodych wszystkie zwiedzane pracownie, pełne powstających dzieł sztuki. Wielką atrakcją była także niedawno otwarta wystawa z okazji 75-lecia Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP, na której wychowankowie PMDK mogli podziwiać prace i metody konserwatorów sztuki, które czasami przekraczają wyobrażenie o tym, co jest możliwe, jak np. zdejmowanie z murów i przenoszenie malowideł ściennych. Wizyta na ASP była dla wychowanków PMDK niezwykle kształcąca, dała także młodym rozeznanie, w jaki sposób pracują artyści i jak wygląda ich zawodowe życie, które pani prodziekan przyrównała do życia sportowców: będąc artystą trzeba ćwiczyć nieustannie, ponieważ wena pojawia się rzadko.
Po wizycie na ASP i posileniu się młodzi artyści z PMDK udali się do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie pod okiem przewodników podziwiali najznakomitsze przykłady polskiego malarstwa. Lekcje muzealne pozwoliły młodym skupić się na wybranych dziełach i wykazać się grupie aktywnością, na przykład w przygotowaniu kalamburów nawiązujących do analizowanych obrazów. Wędrówka przez galerię malarstwa XIX w. uwieńczona została zdjęciem grupowym przed „Bitwą pod Grunwaldem” Jana Matejki. Na zakończenie wizyty w Muzeum Narodowym wychowankowie PMDK zwiedzili jeszcze galerię sztuki starożytnej, w której podziwiali m. in. egipskie mumie, greckie wazy i rzymskie rzeźby.

PMDK