Wydarzenia w CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na wydarzenia kulturalne…

 

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923 | międzynarodowa wystawa plenerowa

Do 11 MAJ 2021

Plac Teatralny przed CSK

Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Na te i inne pytania odpowiada wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”, którą można oglądać przed CSK.

Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Wystawa prezentowana jest w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin i Weimar (Niemcy), a w 2020 roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa) i Chorwacji (Rijeka). Lubelska prezentacja będzie drugim (po Poznaniu) przystankiem na trasie wystawy w 2021 roku.

Więcej na naszym profilu facebook.com oraz www.enrs.eu/afterthegreatwar.

 

Stanisław Wieczorek | Galeria Saska

do 13 CZE 2021

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego.

Wystawa prezentuje twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej, jak i użytkowej – projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografie.

Więcej na spotkaniakultur.com.

Konkurs Wokalny CSK „Śpiewamy marzenia”

9 KWI – 28 CZE 2021 | zgłoszenia uczestników do 7 MAJ 2021!

online/Sala Operowa CSK

Do 7 maja czekamy na zgłoszenia do Konkursu Wokalnego CSK „Śpiewamy marzenia”!

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Pierwsza faza konkursu – nadsyłanie zgłoszeń i nagrań młodych artystów – zakończy się już 7 maja, po czym będą trwały eliminacje do dalszego etapu, w którym to nadesłane nagrania zostaną ocenione przez wykwalifikowane jury. Do wygrania cenne nagrody!

1 czerwca 2021 poznamy listę laureatów, a koncert  finałowy połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 28 czerwca 2021 r. w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa – wspólnie możemy odkryć wiele młodych talentów.

Szczegółowe informacje (regulamin oraz karta zgłoszeniowa) na spotkaniakultur.com

Sponsorem Konkursu jest Lubelski Węgiel Bogdanka – Mecenas Kultury i Sportu na Lubelszczyźnie

Akademia Kina CSK | Zegar tyka… Katastrofa klimatyczna w kinie – wykład Tomasza Kolankiewicza, odc. 26

22 KWI 2021 | 19:00

online

Już jutro kolejny odcinek naszych wykładów skierowanych do osób, które chcą bardziej świadomie oglądać filmy.Działalność człowieka coraz intensywniej przyczynia się do degradacji planety. Wzrost populacji, nadmierne eksploatowanie zasobów, niepohamowana konsumpcja, globalizacja, kolejne kataklizmy to zagadnienia, które nie schodzą z pierwszych stron gazet. Naukowcy od dekad alarmują, że ta sytuacja wkrótce doprowadzi do zagłady.

Kino jako machina wizualizacji ludzkich marzeń, ale też lęków, od bardzo dawna obrazuje możliwe scenariusze ostatecznej zagłady ludzkości. W ostatnich latach fala postapokaliptycznych filmów mocno wezbrała. Jak wyglądały wizje zmierzchu ery ludzi w kinie? Czy wizje snute przez filmowców przy początkach kina ziściły się? Czy kino snując mroczne wizje działa jako sygnał ostrzegawczy czy może przeciwnie – ułatwia oswojenie sytuacji i działa usypiająco?

– udział bezpłatny, zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy. Link do wydarzenia wyślemy w dniu wykładu.

Koncert Krzysztof Baranowski Trio | #JAZZwCSK online

Od 2 MAJ 2021 | 18:00

spotkaniakultur.com

Przed nami kolejne spotkanie z jazzem w najlepszym wydaniu!

Zespół powstały z inicjatywy Krzysztofa Baranowskiego łączy jazzową tradycję i nowoczesne brzmienie w formule fortepianowego trio. Świeże, harmonijne kompozycje lidera, sceniczna kreatywność i emocjonalny język muzycznej wypowiedzi wyróżniają trio na tle innych polskich grup jazzowych.

Utwory wykonywane przez K.B. Trio to głównie kompozycje pomysłodawcy zespołu – Krzysztofa Baranowskiego, które łączą w sobie różnorodne inspiracje, od jazzu tradycyjnego, przez muzykę klasyczną i jazz skandynawski, po muzykę filmową i world music. Muzycy wchodzący w skład formacji cechują się dużą wrażliwością i wszechstronnością. Mimo młodego wieku, posiadają bardzo bogate muzyczne doświadczenie. Liderowi-kontrabasiście towarzyszą na scenie: pianista Mateusz Kaszuba oraz perkusista Elnatan Shachar.

W 2020 roku Krzysztof Baranowski Trio otrzymało Grand Prix w ramach konkursu Lotos Jazz Festival – 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Zapraszamy na znakomite koncerty online, zarejestrowane w ostatnich miesiącach Klubie Muzycznym CSK:

·        Marta Wajdzik Quartet | do 27 KWI 2021

·        Gruszecki Trio – „Something about”

·        The Sound Pack

 Premiera filmu „Meblościanka” | reż. Joanna Polak, animacja, Polska

10 MAJ 2021 | godz. 18:00

Kino CSK

Film „Meblościanka” to kolejna animacja lalkowa Joanny Polak. Po sukcesie „Wełniaków” (2018)  autorka zdecydowała się na radykalną zmianę miękkiego, filcowego, tętniącego ferią barw surrealistycznego Świata na rzecz hiperrealistycznego szarego i brudnego realizmu, typowego wschodnioeuropejskiego blokowiska. Oddane z wielka dbałością o szczegóły postacie opowiadają widzowi swoją z pozoru przyziemną historię w której tragikomizm miesza się z melancholijną zadumą widza nad być może własnym losem. Tę prawie dziesięciominutową animację powinien obowiązkowo zobaczyć każdy czterdziestolatek i czterdziestolatka przeżywający kryzys wieku średniego. Animowana sarkastyczna opowieść w dowcipny acz brutalny sposób obnaża dysonans pomiędzy naszymi pragnieniami, a przyzwyczajeniami które najczęściej doprowadzają człowieka żądnego odmiany i nowych doświadczeń do punktu wyjścia.  

Film dla widzów pełnoletnich. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

– bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CSK

VOD Kina CSK

Zapraszamy do Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy blisko 300 niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

Szczególnie polecamy:

Oglądając filmy Wirtualnym Kinie CSK, wspieramy kino studyjne w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Andrzej Goliszek