Wyklęci 1963 – pamiętaj i pobiegnij

Na oryginalny pomysł uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych wpadła społeczność Gimnazjum nr 1 im. KEN w Lubartowie. Będzie Bieg Pamięci na dystansie 1963 metrów oraz gra „Szlakiem Wyklętych”.

W niedzielę 1 marca przy Gimnazjum nr 1 w Lubartowie odbędą się uroczystości pod nazwą „Wyklęci 1963”. Nawiązuje ona do roku, 1963 kiedy to zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

O godzinie 10.30 rozpocznie się Msza św. w Bazylice św. Anny. Po niej organizatorzy uroczystości zapraszają do Gimnazjum nr 1 im. KEN w Lubartowie. Od godziny 14.30 zaczną się zapisy 4-osobowych drużyn do gry edukacyjnej „Szlakiem Wyklętych”. Chętnie widziane będą całe całe rodziny (gra potrwa od godz. 15. 00 do 16. 30). A oto kilka jej zasad:

– gra odbędzie się w murach gimnazjum,

– uczestnikami mogą być nie tylko uczniowie, ale także rodzice, dziadkowie i inni mieszkańcy Lubartowa niezwiązani ze szkołą,

– gra polega na zebraniu punktów poprzez wzięcie udziału w zaproponowanych przez organizatorów zadaniach na terenie szkoły, są one związane z umiejętnościami żołnierskimi

– zachęcamy do nadania Waszej drużynie nazwy zawiązanej z Żołnierzami Wyklętymi,

– nie wahajcie się przywdziać żołnierskich strojów (nie są one obowiązkowe).

Czas na bieganie

O godzinie 16.30 przed gimnazjum rozpocznie się Bieg Pamięci. Na przebiegnięcie dystansu 1963 będzie pół godziny. I tutaj znów trochę zasad:

– bieg ma charakter honorowy

– nie chodzi w nim o ściganie się między sobą tylko o wspólne przebiegnięcie trasy celem oddania hołdu żołnierzom wyklętym

Podczas takich uroczystości nie może zabraknąć Apelu Pamięci (o godz. 17.00) na terenie boiska przed gimnazjum. Na zakończenie uroczystości drużynom podążającym „Szlakiem Wyklętych” zostaną wręczone wyróżnienia.

(J.A.)

wykleci small