Wystawa „Narracje” w PMDK

Wystawa Piotra Kopcia, malarza i scenografa, absolwenta PMDK, lubartowianina została otwarta 7 lutego w Galerii PMDK w Lubartowie. Obejmuje prace malarskie, rysunkowe, kolaże i projekty scenograficzne tworzone przez artystę od czasu studiów w Lublinie i  na krakowskiej ASP do chwili obecnej. Jak na retrospektywę przystało – wystawa, złożona z ponad 70 prac, stanowi imponującą ekspozycję.

Wernisaż wystawy pt. „Narracje”, który zgromadził liczną publiczność, rozpoczęła powitaniem i przedstawieniem  artysty dyrektor PMDK Jolanta Tomasiewicz. Przywołała jego związki z placówką – zanim Piotr Kopeć trafił na studia artystyczne, rozwijał swój talent pod kierunkiem Dariusza Dessauera w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie.  Krótki komentarz do wystawy wygłosiła późniejsza wychowanka pana Dessauera -Izabella Dybała, historyk sztuki i nauczycielka PMDK. Podkreśliła unikatowość zestawu prac tworzących wystawę: wyjątkowe projekty scenografii i kostiumów m.in. do opery Jacques’a Offenbacha “Opowieści Hoffmanna”,  pozwalają widzom zajrzeć za kulisy pracy scenografa, z kolei w malarstwie abstrakcyjnym Piotr Kopeć za pomocą ostrego, mocnego duktu pędzla i wyrazistych kolorów przejawia swoje wnętrze, a w syntetyzującym malarstwie pejzażowym wraca do krajobrazów z rodzinnych, lubartowskich stron.

Autor wystawy opowiedział o idei wystawy “Narracje”.  Podzielił się także  refleksją związaną z jej otwarciem: –Wernisaż jest momentem, antraktem, przerwą, kiedy możemy się nie tylko spotkać, ale też zastanowić: w którym momencie życia my jesteśmy i co możemy jeszcze zrobić, jak ocenić samego siebie subiektywnie, ale jednocześnie pamiętać o tym, że w pewnym momencie my też będziemy za jakiś czas oceniani obiektywnie – mówił Piotr Kopeć.

Po oficjalnym otwarciu wystawy licznie zgromadzeni widzowie zostali zaproszeni do zwiedzania ekspozycji przygotowanej przez artystę – Piotra Kopcia i kurator wystawy – Katarzynę Grabowską-Pytkę.

Wystawa będzie czynna  do 10 marca w PMDK, pon.-pt. godz. 7.30 – 21.00. Wstęp wolny.

Materiał: PMDK

Foto: Grupa Reporterska PMDK