Wystawa o miastach partnerskich Lubartowa

Wystawę poświęconą miastom partnerskim Lubartowa z okazji jubileuszu 480- lecia miasta otwarto 26 maja w  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Mickiewicza.

Wystawa w bibliotece poświęcona jest miastom partnerskim – Rasieiniai na Litwie, Sławucie i Emilczynowi na Ukrainie i Hajdudorog na Węgrzech. W otwarciu ekspozycji wzięły udział delegacje tych miast. Goście przybyli na obchody jubileuszu 480 lat Lubartowa. Uczestniczył też Konsul Honorowy Węgier w Lublinie Artur Sienkiewicz. Zebranych przywitali burmistrz Krzysztof Paśnik oraz dyrektor placówki Grzegorz Winnicki.

O zbiorach na wystawie opowiedzieli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Można też było obejrzeć multimedialną prezentację ze zdęciami dokumentującymi dotychczasowe wizyty w Lubartowie delegacji z miast partnerskich.

Książki i inne eksponaty pochodzą ze zbiorów Węgierskiego Instytutu Kultury, Historycznego Muzeum Sławuty i Instytutu Polskiego w Wilnie oraz lubartowskiej biblioteki. Wśród nich są m.in. „Dzieje Węgier” wydane w Warszawie w 1863 r. i węgierskie wydania dzieł Mickiewicza, m.in. „Pana Tadeusza” i „Dziadów, „Poezje” Mickiewicza, „Historia Litwy” J. Ochmańskiego. Niektóre eksponaty takie jak pocztówki, pamiątki i fotografie zostały udostępnione przez  Jana Krzysztofa Zaczka, Wojciecha Charlińskiego i Wiesława Stępińskiego. Na wystawie są także zdjęcia charakterystycznych obiektów miast partnerskich wraz z opisem.

Sylwia Cichoń