Wystawa w muzeum podsumowana

Podsumowanie wystawy pt. „Lubartów – akwarelowe wspomnienie przeszłości” zorganizowano 14 grudnia w Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Przypominamy, że wystawa była czynna od 10 października do chwili obecnej. Ekspozycja powstała dla uczczenia 80 rocznicy akcji Reinhard na Lubelszczyźnie (wymordowania Żydów przez Niemców). W muzeum można było oglądać serię akwareli przedstawiających żydowski Lubartów. Ich autorem jest lubelski artysta Bartłomiej Michałowski – członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. W jego twórczości wiodącym tematem jest „sztetl”. W 2009 roku odznaczony został Medalem Powstania w Getcie Warszawskim.

Drugą cześć wystawy stanowiły stare fotografie młodych lubartowian z lat 30 XX wieku, spisy, relacje, dokumenty i drobne przedmioty. Wystawa została przygotowana ze zbiorów własnych muzeum, ale też Archiwum Państwowego w Lublinie, Szkoły Podstawowej nr 1 i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie oraz Muzeum Parafialnego św. Anny.

Podczas spotkania podsumowującego wystawę scenkę na podstawie wspomnień dawnych mieszkańców Lubartowa, zaprezentowali uczniowie II LO pod kierunkiem Agnieszki Wasil.

SC