Wystawa z Lubartowa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Przedstawiciele „Lubartowiaka”, jako współautorzy wystawy o błogosławionym O. Honoracie Koźmińskim, uczestniczyli w jej prezentacji, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Składająca się z kilkunastu plansz historia błogosławionego, po raz pierwszy pokazana została w maju bieżącego roku, w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Otwarcie wystawy pt. „Bł. Honorat Koźmiński, kapucyn 1829 – 1916 – zakonnik, kapłan, patriota, pedagog, pisarz, założyciel zgromadzeń” w warszawskim muzeum archidiecezjalnym zorganizowano w poniedziałek 2 października. Jej pomysłodawcą, autorem opracowań życiorysu bł. O. Honorata, jest br. Grzegorz Filipiuk OFMCap. Razem z wystawą odbyła się premiera książki bł. Honorata o objawieniach w Gietrzwałdzie. Rękopis można było podziwiać w salach wystawienniczych muzeum.

– Niezwykła książka napisana przez niezwykłego człowieka, na dodatek o niezwykłych wydarzeniach. Dlatego i nasze spotkanie nabiera cech niezwykłości – mówił prowadzący spotkanie Marek Zając – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. – Czas jest opatrznościowy – spotykamy się w tym momencie, kiedy zbiega się 140 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie z obchodzonym w całej Polsce rokiem błogosławionego Honorata.

W spotkaniu uczestniczył O. dr Gabriel Bartoszewski, legenda procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych w Polsce, postulator, człowiek który miał ogromną rolę w procesie beatyfikacyjnym bł. O. Honorata. W dyskusji o książce wziął udział także profesor Wiesław Wysocki, wybitny historyk, kierownik Katedry Historii XIX i XX w. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele zgromadzeń, przybyły Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

– Dziś mamy okazję oglądać wystawę, która miała swoją premierę w Lubartowie podczas peregrynacji relikwii bł. O. Honorata, później zawędrowała do Białej Podlaskiej i dziś mamy okazję, aby tę wystawę oglądać w Warszawie. Dziękuję współautorom za przybycie i za współpracę – mówił O. Grzegorz Filipiuk, koordynator obchodów Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego, redaktor książki będącej przedrukiem rękopisu O. Honorata Koźmińskiego – „Przesłanie z Gietrzwałdu”.

Zgromadzenia w całej Polsce wiedzą, jak dużo zawdzięczamy temu błogosławionemu. Pokorny, cichy sługa Boży założył wiele zgromadzeń i natchnął do działania tysiące osób. Jego działania nie zakończyły się wtedy, w XIX wieku, tylko cały czas trwają, cały czas są żywe.

Aleksandra Jędryszka

od prawej stoją: prof. Wiesław Wysocki, Aleksandra Jędryszka „Lubartowiak”, O. Grzegorz Filipiuk OFMCap, Mirosław Nowak dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Radosław Ozonek – „Lubartowiak”.