Wystawy w Kozłówce

Wystawa „Z pałacowej biblioteki” w Lublinie

W piątek, 22 kwietnia, o godz. 11.00 w lubelskiej galerii „Okna” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Peowiaków 12 zostanie otwarta wystawa „Z pałacowej biblioteki”. Ekspozycja składa się z 18 plansz prezentujących najciekawsze muzealia gromadzone w zabytkowej bibliotece kozłowieckiej. To starodruki, czasopisma, ekslibrisy, nuty, a także prywatne pamiątki, np. listy i fotografie dawnych mieszkańców Kozłówki. Z okazji obchodzonego Roku Mapy zaprezentowaliśmy również plany, przewodniki (popularne bedekery) i mapy. Te ostatnie pochodzą z cennego zbioru „Atlas Hommanianus”, wydanego w Norymberdze w latach 1725–1803 w znanej oficynie Homanna i jego spadkobierców. Osobną planszę poświęciliśmy zagadnieniom związanym z konserwacją książek. Wystawa została przygotowana w wyniku porozumienia o zacieśnianiu współpracy pomiędzy  Muzeum w Kozłówce, a Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Dzień Wolnej Sztuki w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich uczestniczy w światowej akcji Slow Art Day – Dzień Wolnej Sztuki. Odbędzie się ona 23 i 24 kwietnia. Temat przewodni „Dnia” nawiązuje do tegorocznych wystaw czasowych, związanych z dziećmi, ich zabawami i edukacją. W podcieniach portyku pałacu Zamoyskich zostaną ustawione plansze ze szkicami i wprawkami rysunkowymi I ordynatowej kozłowieckiej, Anieli z Potockich Zamoyskiej i jej siostry, Janiny. Będą one zapowiedzią wystawy czasowej „Bakalaureaty arystokraty”, która już 29 kwietnia zostanie otwarta w Kozłówce. Organizatorzy chcieliby, aby eksponowane szkice stały się dla zwiedzających pretekstem do wzięcia udziału w otwartym plenerze malarskim. Najlepsze prace zostaną nagrodzone wydawnictwami Muzeum.

Termin akcji „slow” zachęca do kontemplacji sztuki. Dla naszego Muzeum to data debiutu w Kozłówce muzealnych leżaków z nowym logo wydarzeń muzealnych – pawiem, oraz hasłem naszej kampanii:

Piękno

Autentyzm

Wyjątkowość.

Także w salach pałacowych znajdą się eksponaty związane z dziećmi. To m.in. obrazy, porcelana oraz książki. Wspomniane muzealia będą sygnowane znakami  Muzeum Zamoyskich oraz akcji Dnia Wolnej Sztuki.

Wystawa „Bakalaureaty arystokraty”

29 kwietnia plansza_2_MBPplansza_9_MBPo godz. 12.00 w sali wystaw czasowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostanie otwarta wystawa „Bakalaureaty arystokraty. Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach”. Ekspozycja odnosi się do procesu zdobywania wiedzy od tradycyjnego kształcenia najmłodszych w rodzinie i nauki poprzez zabawę do tytułowego egzaminu dojrzałości. Ramy czasowe ekspozycji sięgają XVII wieku po lata 30. XX wieku. W spektrum zainteresowań są młodzi reprezentanci rodu Zamoyskich oraz innych rodzin arystokratów polskich z nimi skoligaconych. Przedstawieni zostaną m.in. późniejsi ordynaci, politycy, społecznicy i artyści.

Organizatorzy wystawy potraktowali określenie „edukacja” bardzo szeroko. Po pierwsze, nawiązali do edukacji renesansowej, przywołanej dzięki postaci Tomasza Zamoyskiego, przyszłego II ordynata na Zamościu. Zostaną tu zaprezentowane m.in. materiały Akademii Zamojskiej oraz portret młodego Tomasza na tle ksiąg. Drugim aspektem będzie edukacja rodzinna, czyli wychowanie w domu. Zaprezentujemy elementy wyposażenia pokoju dziecinnego (kołyskę, wannę do kąpania z funkcją bujania, metalowe łóżeczko, przedmioty do pielęgnacji niemowląt, zabawki itp.). Nieobca nam będzie tematyka edukacji wojskowej, przywołana m.in. przez militaria używane przez chłopców: szable, tarczę, misiurkę, imitacje broni myśliwskiej. Będzie słowo o edukacji sportowej, m.in. w nawiązaniu do działalności Zamoyskich w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i do znaczenia tej organizacji dla wychowania fizycznego młodzieży oraz krzewienia patriotyzmu. Na wystawie znajdzie się miejsce dla wychowania religijnego (katechizmy oraz prasa katolicka dla dzieci i młodzieży), a także artystycznego. Będzie mowa o edukacji szkolnej oraz poprzez podróże zagraniczne.

Dla potrzeb wystawy zostanie zaaranżowany pokój dziecięcy z pełnym wyposażeniem. Nie zabraknie ikonografii przywołującej dzieci: obrazów, grafik i fotografii. Będą również ciekawostki związane z rodziną Zamoyskich: ich listy pisane w okresie edukacji, plany zajęć, dzienniczki itp.

Wystawę będzie można zwiedzać do 30 października b.r.

Patronami medialnymi wystawy są: TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Spotkania z Zabytkami, wydawnictwo HistMag, portal Historia.org.pl, Panorama Lubelska, Lajf Magazyn Lubelski.

Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet: „Wspieranie działań muzealnych”.