Występy patriotyczne przedszkolaków z „Jedynki”

Dzień 11 listopada to bardzo ważna data dla każdego Polaka – dorosłego i przedszkolaka.

Od najmłodszych lat należy przygotowywać dzieci do ważnej roli mądrego, odpowiedzialnego patrioty, a przedszkole to miejsce, gdzie rozpoczyna się poznawanie, rozumienie i przeżywanie ważnych wydarzeń historycznych z dziejów naszej Ojczyzny.

Dzieci z grupy „Nutki” z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Lubartowie, aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przygotowały spektakl teatralny pt. „Niepodległość”. Przygotowując część artystyczną, w której ukazują swoje umiejętności aktorskie, wokalne i muzyczno-rytmiczne, podjęty został ambitny plan – z pełną aprobatą wszystkich dzieci – aby zaprezentować właśnie te talenty szerszej publiczności.

Pierwszymi odbiorcami przedstawienia były dzieci i pracownicy z przedszkola – brawom i zachwytom nie było końca. To dodało nam skrzydeł i postanowiliśmy wystąpić w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubartowie. Scena ta okazała się nam przyjazna. gdyż młodzież i pracownicy byli pod ogromnym wrażeniem talentu artystycznego oraz dojrzałości scenicznej naszych małych aktorów. Młodzież licealna doceniła zaangażowanie przedszkolaków i podkreśliła odpowiedzialną rolę nauczyciela w kształtowaniu postaw patriotycznych od najmłodszych lat.

Dom Pomocy Społecznej w Jadwinowie to kolejne miejsce, w którym zaprezentowaliśmy nasze umiejętności. Przedstawienie wywołało wiele pozytywnych doznań i wzruszeń. Wśród pensjonariuszek, pracowników i sióstr zakonnych widać było ogromne poruszenie, pojawiły się łzy, gdyż wróciły wspomnienia związane z tamtymi wydarzeniami.

Poznawanie wydarzeń historycznych i prezentowanie ich w formie artystycznej pozwala dzieciom zrozumieć i zapamiętać dzieje naszej Ojczyzny. Mamy nadzieję, że emocje które towarzyszyły podczas występów pozostaną na długo w pamięci zarówno dzieci jak i odbiorców naszego spektaklu „Niepodległość”.

Urszula Marczuk, Anna Namiota