Zachęcamy do oddawania krwi

Krew jest cennym darem, szczególnie w okresie letnim warto się nią dzielić.

Krew jest potrzebna od zawsze. Przy wielu tragediach, wypadkach czy zagrożeniu życia –  jest wręcz konieczna. Jeśli zdecydujesz się zostać dawcą, możesz uratować komuś życie. Jest to najlepsza nagroda, jaką możesz otrzymać, bo nie ma niczego cenniejszego od ludzkiego życia. Tak naprawdę wcale Cię to nie kosztuje. A dodatkowo dostaniesz jeszcze słodki poczęstunek w postaci  czekolad. Honorowy Dawca Krwi ma także wiele przywilejów. Jedynie musisz się zgłosić do punktu oddawania krwi oraz być pełnoletnim i zdrowym. Jeżeli czujesz, że chcesz komuś pomóc, uratować życie to zdecyduj się już dziś!

Przypominamy, że krew można oddawać w Oddziale Terenowym RCKiK, w budynku szpitala w poniedziałki, środy i czwartki. Rejestracja dawców odbywa się w godzinach 7.00 – 12.00. Aby móc oddać krew, należy być wypoczętym, koniecznie po lekkim posiłku (nigdy na czczo). Trzeba pić dużo wody. Potrzebny jest dokument tożsamości ze zdjęciem.

Jak już informowaliśmy – w powiecie lubartowskim trwają akcje poboru krwi, których koordynatorem jest Jarosław Krupka z Lubartowa, honorowy krwiodawca. Ostatnia taka akcja miała miejsce 4 lipca w Ostrowie Lubelskim. Oto wyniki: 34 zarejestrowane osoby; 26 oddawało krew, ale tylko 23 osoby oddały pełne jednostki; 17 chętnych było pierwszy raz , a krew oddało 9 z nich. Zebrano 10,35 litra krwi. Kolejna zbiórka już 18 lipca przy Urzędzie Gminy w Sernikach. Dla tych, którzy oddają krew, przewidziane są upominki.

Klaudia Szlendak