Zalane posesje w Pałecznicy

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie informuje, że w okresie  od dnia 19.02.2024 r. do dnia 25.01.2024 r. na terenie powiatu lubartowskiego miało miejsce 14 zdarzeń, w tym 10 miejscowych zagrożeń , 3 pożary oraz 1 alarm fałszywy.

20.02.2024 r. o godz.: 2046 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o zalewaniu posesji w miejscowości Pałecznica-Kolonia, gm. Niedźwiada.

Na miejscu zdarzenia dowódca stwierdził, że w pobliskiej odległości od zalewanych budynków mieszkalnych znajduje się dzikie rozlewisko, teren bagienny, skąd ma miejsce intensywny widoczny wypływ wód. Woda zalewała dwie posesje. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia użyli pomp szlamowych do wypompowywania wody z zalewanych posesji. Przystąpiono również do zasypywania ujścia wód gruntowych oraz zmiany biegu wody na tereny zalewowe i niezamieszkałe. Działania wspomagała zadysponowana z gminy Niedźwiada koparka. Wspólne działania doprowadziły do zminimalizowania wypływu wód gruntowych, co praktycznie zakończyło dopływ wody do posesji i pozwoliło ją wypompować.

Działania prowadziło 6 zastępów straży pożarnej w tym:

JRG Lubartów,

OSP KSRG Pałecznica

OSP KSRG Niedźwiada

OSP Brzeźnica Bychawska

OSP Brzeźnica Książęca

OSP Brzeźnica Leśna.