Zaproszenie na kiermasz świąteczny – w sobotę 17 grudnia

Fundacja Wczoraj i Dziś dla Jutra oraz Lubartowski Ośrodek Kultury zapraszają na „Świąteczny Kiermasz u Sanguszków” -tradycyjnie na Rynku II, przed LOK. Szczegóły na plakacie poniżej.

(J.A.)

Dlaczego JARMARKI? – odpowiada Małgorzata Zdzienicka, organizatorka.

„Od kilkudziesięciu lat w Europie, a kilkunastu lat w Polsce mamy na rynku dwa rodzaje żywności – żywność naturalną i przemysłową. Przemysłową – produkowaną przez wysokowydajne rolnictwo, które powszechnie stosuje organizmy modyfikowane genetycznie, w dużych ilościach nawozy sztuczne, środki ochrony roślin, produkując dużo i tanio. Przemysłowy chów zwierząt odbywa się w obiektach, które bardziej przypominają fabryki niż budynki inwentarskie. Surowce wytworzone na poziomie produkcji podstawowej są przez nowoczesny przemysł przetwórczy przetwarzane z zastosowaniem tzw. nowoczesnych, innowacyjnych technologii, które pozwalają uzyskiwać ogromne wydajności, ale stosują całą gamę chemicznych dodatków i surowce zastępcze.

Dzisiejszy przemysł nie potrzebuje mięsa, aby wyprodukować parówki, ani wiśni aby zrobić napój wiśniowy, czy pomidorów, aby wyprodukować keczup. Przeciwnością żywności przemysłowej jest coraz bardziej poszukiwana żywność naturalna, tradycyjna, w tym żywność produkowana metodami ekologicznymi.

Żywność naturalna bez konserwantów nie nadaje się do sprzedaży w marketach, w jej przypadku w grę wchodzi sprzedaż bezpośrednia stąd tak modne stają się różnego formy zakupu artykułów u rolnika, ogrodnika, w małej rodzinnej firmie, gdzie wytarza się żywność wg dawnych receptur.

Korzyść jest obopólna – konsumenta i producenta. System ochrony i promocji wyrobów regionalnych i tradycyjnych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Przyczynia się on do różnicowania zatrudnienia na obszarach wiejskich oraz zwiększa dochody naszych producentów.

Ma to ogromne znaczenie. Za sprawą systemu ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych chroni się także dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich i rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej. Dziedzictwo kulturowe stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów.

Mieszkańcy każdej polskiej wsi, gminy czy miasteczka są spadkobiercami dorobku kulturowego poprzednich pokoleń. Kultura ta jest częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa. Stanowi nasze korzenie. Warto ją chronić. Kultura stanowi też „kapitał”, który można wykorzystać do rozwoju gospodarczego naszego terenu.”

 

kiermasz-swiateczny16