Zawodnik z Lubartowa na igrzyskach w Afryce

Krzysztof Górski, mieszkaniec Lubartowa, jako reprezentant Polski pacjentów po transplantacji, startował w XIX Światowych Igrzyskach po Transplantacji w Durbanie, w Republice Południowej Afryki. Pan Krzysztof wziął udział w pływaniu i w lekkiej atletyce, w kategorii super weteran. W lekkiej atletyce, w konkurencji rzut piłeczką palantową zdobył złoty medal.

Podczas zawodów, które odbywały się od 26 lipca do 5 sierpnia, polska reprezentacja zdobyła 13 medali. O sukcesie lubartowianina poinformowało Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji. Krzysztof Górski (ma przeszczepioną wątrobę) zdobył złoty medal w rzucie piłeczką palantową, w kategorii super weteran. Startował także w pływaniu, zajmując miejsca w pierwszej szóstce.

W klasyfikacji drużynowej na 49 sklasyfikowanych krajów, polska reprezentacja zajęła 18 miejsce.

– Team managerem polskiej ekipy był Profesor Andrzej Chmura, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM, ze Szpitala Dzieciątka Jezus z Warszawy – informuje Krystyna Murdzek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. – Obecność p. Profesora i jego pomoc w czasie startów zawsze wpływają mobilizująco na zawodników. Start polskich zawodników po transplantacji narządów należy uznać za bardzo udany. Dzięki uprawianiu sportu pacjenci mogli po raz kolejny poznają orientalne zakątki świata. Zwiedzaliśmy Dubaj w Emiratach Arabskich i Durban w RPA, a szczególnie wybrzeże Oceanu Indyjskiego.

Udział zawodników z całego świata w Igrzyskach po Transplantacji przyczynia się, poprzez nagłośnienie medialne, do wzrostu świadomego dawstwa narządów w kraju organizatora.

Krzysztof Górski 3 Krzysztof Górski 1 Krzysztof Górski 2