Zgromadził wokół piękna lasu

Zawsze chciałem zrobić wystawę „las” na zdjęciach. Ludzie dziwili się. Co ciekawego jest w lesie? Las to las. Ale ja widziałem tu piękno. Bardzo się cieszę, że udało mi się pokazać różną problematykę dotyczącą lasu – powiedział na otwarciu autor zdjęć Jan Romaniuk.


Wystawę 22 marca w Lubartowskim Ośrodku Kultury otworzył Piotr Opolski, który przedstawił sylwetkę autora ekspozycji.
Jan Romaniuk ukończył studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Pracował jako nauczyciel, pedagog i wychowawca młodzieży. Od najmłodszych lat jego pasją jest fotografia. Swoje pierwsze zdjęcie wykonał w wieku 7 lat, w 1945 roku, a obróbki zdjęć dokonywał we własnej ciemni. Wiedzę na temat fotografii zdobywał na kursach w Lublinie, Opolu, Łodzi i Poznaniu. Swoją pasją dzielił się także z młodzieżą jako instruktor fotografii. W 2009 roku założył klub „Vena” skupiający nauczycieli twórców, a także Małą Galerię przy ZNP w Lubartowie.
Wystawa „Otul mnie lesie” jest próbą połączenia elementów estetycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Prezentuje odbiorcy fotografię o tematyce „las”. Można tu zobaczyć las w górach, zwierzęta lasu, „Puszcza Białowieska”, Lasy Kozłowieckie, drzewa w parkach, krajobraz lasów nad wodą, pojedyncze drzewa.
Recital Martyny Masalskiej i Zbigniewa Skrzypka wprowadził zgromadzonych w atmosferę otaczających fotografii. Trzy utwory „Kasztany”, „Wonderful Life”, i „Imagine” wybrzmiały w murach galerii.
Dr inż. Arkadiusz Iwaniuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie w krótkiej prelekcji wprowadził w tematykę drzewa.
Po nim o lesie opowiedział Leszek Gajuś z Nadleśnictwa Lubartów. Na zakończenie zabrał głos sam autor Jan Romaniuk, a po nim o sztuce przetrwania podzielił się ze gromadzonymi  Czesław Romański.

R. Ozonek