ZIMOWE ZAWODY WĘDKARSKIE

Podlodowe Mistrzostwa Koła PZW Lubartów Staw odbyły się 13 stycznia na Jeziorze Maśluchowskim.

Siarczysty mróz (termometry wskazywały w tym dniu w Lubartowie -12 stopni C, a na lodzie mogło być jeszcze mniej) nie przestraszył dziewiętnastu najbardziej zagorzałych fanów podlodowego wędkarstwa.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że wśród nich było dwóch wędkarzy w kategorii do lat 16 i trzech w kategorii wieku 16-22. Już o godz. 6.30 cała grupa oczekiwała w centrum Lubartowa na zarezerwowany autokar. Ten przyjechał punktualnie i jeszcze przed godz. 7, kiedy efekty oddziaływania mrozu są najpiękniejsze, wszyscy mogli podziwiać zaszronione elementy krajobrazu gminy Uścimów.

Na taflę zamarzniętego jeziora zawodnicy weszli tuż po godz 7. O godz. 8, w dwóch wyznaczonych przez sędziów sektorach, rozpoczęło się „podlodowe szaleństwo”. Ci, którzy zdążyli zmarznąć podczas oczekiwania na sygnał rozpoczęcia zawodów mogli już teraz rozgrzać się przy wierceniu przerębli. I nie wiadomo, czy to właśnie dla rozgrzewki, czy z czysto sportowego zacięcia w krótkim czasie tafla lodu przypominała przysłowiowy „szwajcarski ser”. Co najważniejsze, w tym dniu ryby w jeziorze Maśluchowskim były wyjątkowo głodne. Co chwilę zawodnicy zgłaszali wyjęte z przerębli ryby. Zawody rozegrane były w dwóch turach. Z jednej strony dla wyrównania szans poprzez zmianę wylosowanych sektorów, z drugiej zaś dla rozgrzania zawodników ciepłym posiłkiem z grilla w trakcie przerwy. Po dwóch turach podsumowanie wyników wykazało, że zawodnicy złowili w tym dniu ponad 30 kg ryb. W przeważającej ilości było to płocie. Najlepszymi okazali się Grzegorz Wierzchoń z wynikiem 3995pkt. na miejscu pierwszym, drugie miejsce zajął Norbert Urbaś z wynikiem 3234 pkt., a trzecie z mało gorszym wynikiem Zdzisław Mazurek 3133 pkt.
Zawody o Mistrzostwo Koła w Wędkarstwie Podlodowym były pierwszymi w tym roku zawodami zaliczanymi do klasyfikacji Grand Prix Koła Lubartów Staw. W ubiegłym roku klasyfikowanych w GP Koła było ponad siedemdziesięciu zawodników. To ponad 10 procent ogólnej liczby członków Koła, według stanu na 2012 r., liczącego 773 członków. W tym roku na dzień 11 lutego składkę członkowską opłaciło w Kole PZW Lubartów Staw już 145 osób, a to dopiero początek roku. Zarząd Koła Lubartów Staw zaprasza wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi PZW, a swoich członków do czynnego udziału we wszystkich organizowanych imprezach wędkarskich.

Paweł Grzesiuk